sierpnia 07, 2013

[24] Pandemonium - Lauren Oliver


Tytuł: Pandemonium
Autor: Lauren Oliver
Seria: Delirium t. 2
Premiera: 3 października 2012
Wydawnictwo: Otwarte
Format: 136 x 205 mm
Liczba stron: 376Druga część serii Delirum kontynuuje historię nastoletniej Leny, której planem było dostanie się do Dziczy wraz z ukochanym Alexem. Niestety plan ten się nie powiódł i dziewczyna, która ostatni raz widziała go w ogniu i dymie wystrzałów musi samotnie poradzić sobie z jego stratą.

Książka umieszczona jest w dwóch czasach: jeden z nich, gdy dziewczyna tuż po ucieczce uczy się życia w Dziczy i drugi, gdy pod nową postacią - Leny Morgan Jones uczestniczy w spotkaniach AWD w Nowym Jorku.  Dwa światy są zupełnie od siebie różne,  Wtedy  i Teraz pokazują jak bardzo dziewczyna musiała się zmienić po zamieszkaniu w obozie.  
Ale dawna Lena również umarła.
Pogrzebałam ją.
Zostawiłam ją za tamtym ogrodzeniem, za ścianą dymu i ognia.
W azylu Lena na nowo uczy się życia, które nie jest do końca takie jak sobie wyobrażała - nie bez Alexa. Musi poradzić sobie z jego utratą i z chorobą,  jaka ją dopadła po postrzale. Dziewczyna nie wie, jak ma dopasować się do grupy. Widzi, że nie jest do końca akceptowana wśród Odmieńców, ale jest zbyt słaba, aby zmusić się do przerwania tego stanu -  psychicznie i fizycznie. W końcu Raven - przywódca stawia Lenę przed wyborem, który sprawia, że tworzy nową siebie. 
Przez chwilę stoi nieruchomo, a potem odwraca się w moją stronę. Trzyma latarkę nisko, tak  że jej twarz pogrążona jest w ciemności.  Jej oczy błyszczą jak dwa małe refleksy, jak czarne kamienie w świetle księżyca. - Wszystko, czym byłaś, ludzie, których znałaś, twoje dawne życie... odeszło. - Kręci głową i dodaje nieco mocniej: - Nie ma żadnego "przedtem". Jest tylko teraz i to, co nastąpi zaraz potem.
AWD - Ameryka Wolna od Delirii to organizacja, której głównym celem jest wyeliminowanie choroby "miłości" z życia amerykanów na każdy możliwy sposób - w tym wcześniejszymi zabiegami u nastolatków. Lena 'Morgan Jones' wraz z Raven 'Rebeccą' i Tackiem 'Thomasem' ma za zadanie szpiegować każdy krok tej społeczności, która jest coraz bardziej aktywna.  Zbliża się wielka manifestacja podczas której syn przywódcy AWD ma podjąć zabieg, który ma ochronić go przed delirią, ale zagraża jego życiu. Niespodziewanie Lena i Julian Fineman zostają porwani przez Hieny - część Odmieńców zainteresowanych jedynie przemocą i walką.

Uwielbiam tę książkę. Za to, że jest podzielona na dwie części (i to obie ciekawe, co nie zawsze się zdarza w podzielonych rozdziałach), za to jak się kończy (chociaż to było trochę okrutne ze strony autorki, kiedy przerywa się w takim momencie) i za to,  jak jest napisana:  można czytać, czytać i nie chce się kończyć.

Świat w serii Delirium okrutny, pełen stali i szkła, nabrał w tej części trochę dzikości i niezależności. Krótka chwila wolności w Dziczy i od razu inaczej człowiek patrzy na całą fabułę.
Wszyscy bohaterowie z azylu są po prostu świetni, chociaż nie wszystkich było nam dane poznać bliżej i  z początku niezbyt polubiłam Blue. A co do Juliana to sama nie jestem pewna czy go lubię, czy nie. Ciężko stwierdzić.

Ogólna ocena: 10/10

8 komentarzy:

 1. Czytałam i polubiłam. Muszę w końcu poszukać trzeciej części.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja już dopadłam trzecią i niedługo będzie recenzja :)

   Usuń
 2. Przeczytałam pierwszą i poruszyła mnie jej końcówka. Dlatego muszę jak najszybciej dorwać się do ,,Pandemonium" :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Intryguje mnie ta trylogia. Mam nadzieję, że uda mi się dorwać pierwszą część. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie mogę się już doczekać aż sięgnę po tę część, pierwsza skończyła się w taki sposób, że nie sposób o tej książce zapomnieć. Mam nadzieję że szybko będę miała okazję przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Druga też się tak kończy, więc najlepiej sobie od razu przygotuj jeszcze trzecią :P

   Usuń
 5. Z przykrością muszę stwierdzić, że nie czytałam, aczkolwiek mam w bardzo bliskich planach. Przyjaciółka wręcz zmusza mnie do przeczytania, a Twoja recenzja tylko mnie w tym uświadcza, mimo że jest to recenzja części drugiej. :)
  Serdecznie pozdrawiam+ zapraszam na:http://naszksiazkowir.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam wielką ochotę na tę serię, więc chyba czas najwyższy po nią sięgnąć.

  OdpowiedzUsuń

Co u Ciebie?

Copyright © Nasze życie ♥ , Blogger