[6] Saga rodu Windjammerów - V.A. Richardson


Tytuły: Czarna perła; Córka lichwiarza; Ulica noży
Autor: V.A. Richardson
Seria: Saga rodu Windjammerów
Data wydania: 2008-2009
Wydawnictwo: Jaguar


Saga rodu Windjammerów, czyli trzy księgi jednej powieści: Czarna Perła, Córka lichwiarza i Ulica Noży to opowieść osadzona w Amsterdamie wieku XVII. Jest to czas rozkwitu Holandii pod każdym względem - rozwija się malarstwo, handel, kultura. Zakładane są kompanie handlowe, a holendrzy zakładają kolonie w Ameryce Północnej na rzece Hudson - m.in. Nowy Amsterdam.

Ród Windjammerów to poważany ród zajmujący się handlem. Jego chlubą jest Gwiezdna Flota, której zadaniem było podjęcie się wyprawy do Ameryk i kolonii holenderskich. Wiąże się to jednak z ryzykiem, którego Windjammerowie się podejmują... i muszą zapłacić za to cenę. Flota handlowa zostaje zniszczona, a głowa rodu, Hercules, musi jakoś poradzić sobie ze spłatą pożyczek, zaciągniętych na tą wyprawę i buntem osób pracujących dla niego, których przeciwko nim podburza pewien kaznodzieja. Hercules obiecuje odnaleźć rozbite statki, jednak niesie to ze sobą pewne konsekwencje. Gdy zwołuje on spotkanie swoich pożyczkodawców, biorąc ze sobą swego syna, by uczył się fachu, lichwiarz o miernej reputacji i dużej ilości złota - van Helsen - sprzeciwia się kolejnym pożyczkom na bezsensowne poszukiwanie rozbitków. Głowa rodu stara się ocalić sytuację, jednak następuje jego gwałtowna śmierć.
Od tej pory rozpoczyna się historia Adama, młodego spadkobiercy Herculesa, który do tej pory żył beztrosko, nie przejmując się niczym. Teraz to on zostaje głową rodziny, a na jego głowę spada wielka odpowiedzialność, z którą nie potrafi sobie poradzić. Ród Windjammerów wpada w coraz większe kłopoty, wuj Adama - Augustus nie jest tak pomocny za jakiego się uważa, a długoletni doradca rodziny jest podejrzewany o spiskowanie przeciw nim... Jednak to dopiero początek problemów, których powodem jest lichwiarz van Helsen.
Czy uratować ich może honor i pamięć o dawnej potędze?
A może ogarniająca Holendrów gorączka tulipanów?

Saga rodu Windjammerów  to książki, które powinny się spodobać każdemu, kto lubi przygody i opowieści na bazie historii. Czytając je, można poczuć się jakby było się w XVII-wiecznym Amsterdamie na zatłoczonym porcie lub wśród krętych uliczek Chociaż czytając można odnieść wrażenie, że autor traktuje czytelnika jak totalnego idiotę podając mu wszystko tak, jakby nie mógł sam się domyślić niektórych wątków. Zwłaszcza, że język jest naprawdę prosty (choć pojawia się kilka fachowych słów dotyczących budowy statków).
Mimo to cała opowieść jest naprawdę wciągająca i przemyślana. Wszystko łączy się w logiczną całość i nie ma większych nieścisłości.

Kolejne części rozwijają historię opisaną w Czarnej Perle, skupiając się na następcach obu rodzin - Windjammerów i van Helsenów, Adamie i Jade. 
Adam Windjammer, chłopiec wielce narwany i poszukujący przygód stara się wypełnić przyrzeczenia ojca i być jego dumnym następcą.
Jade van Helsen za wszelką cenę próbuje uniknąć ślubu ze starym jubilerem i usiłuje pokazać ojcu, że potrafi zastąpić mu syna, którego on bardzo pragnie. 
Więcej napisać nie mogę, bo każda kolejna część opiera się na przełomowych momentach poprzedniej. Bez spoilerowania nie da się kolejnej książki bardziej szczegółowo opisać.

Ogólna ocena: 6/10

Komentarze