listopada 28, 2021

ZAKON // DANIEL SILVA


Jakiś czas temu przeczytałam pierwszą - pierwszą dla mnie - książkę Daniela Silvy. Nowa dziewczyna tak utknęła mi w pamięci, że do tej pory pamiętam większość wydarzeń, a minęło już półtora roku. Nie wiem dlaczego tyle czekałam zanim sięgnęłam po kolejną część, ale nareszcie mi się udało, a za chwilę łapię za następną. To było kolejne udane spotkanie z tym autorem. Gabriel Allon podbił moje serce już w stu procentach.

Gabriel Allon spędza w Wenecji rodzinne wakacje, kiedy dowiaduje się o śmierci przyjaciela – papieża Pawła VII. Jako oficjalną przyczynę zgonu podano atak serca, lecz sekretarz osobisty Ojca Świętego nie wierzy w tę wersję. Wtajemnicza Allona w swoje podejrzenia i powiadamia go o niepokojących okolicznościach, jakie towarzyszyły śmierci Pawła VII. Przekazuje mu również zaadresowany do Gabriela list, w którym papież pisze o księdze, na jaką natrafił, zgłębiając watykańskie archiwa, a która może stać się niebezpiecznym narzędziem w rękach przeciwników Kościoła katolickiego. Czy zatem ktoś przyczynił się do śmierci papieża?
Spośród podejrzanych na pierwszy plan wysuwa się Zakon Świętej Heleny – mroczna społeczność katolicka, powiązana z europejską skrajną prawicą. Jak się okazuje, Zakon planuje przejąć kontrolę nad papiestwem. 
Czy tak silnego wroga można pokonać?

Główny bohater tej książki jest tak genialną postacią, że nie widzi mnie fakt, że właśnie skończyłam czytać o nim dwudziesty tom. Nie ukrywam, że zaczęłam moją przygodę z nim od części dziewiętnastej, ale kusi mnie teraz chwycić po pierwszy. Chciałabym dowiedzieć się jak to wszystko się zaczęło. Gabriel Allon to naprawdę realistyczny bohater. Inteligentny, z historią, mający plany na przyszłość. Niesamowicie podoba mi się, że chociaż towarzyszymy mu w każdej z jego przygód, tak nie wysuwa on się na pierwszy plan zasłaniając sobą fabułę.

Zakon przypadł mi do gustu głównie przez tematykę. Tajemnice Watykanu i możliwość udziału w Konklawe sprawiły, że nie mogłam się od czytania oderwać. Mając dwójkę dzieci i niedobór snu szukałam każdej wolnej chwili w ciągu dnia, żeby z Allonem szukać rozwiązań. Przyznam, że dużo mnie zaskoczyło i nie można nazwać tej pozycji przewidywalną. Czyta się ją ekspresowo, bo to ciekawość napędza czytelnika. Silva potrafi podejść i chociaż rozwiązanie jest praktycznie widoczne, tak ja nie potrafię go dostrzec na pierwszy rzut oka. 

Ciężko mi uwierzyć, że Zakon to fikcja literacka. Czytając go z wypiekami na twarzy miałam wrażenie, że wszystko wydarzyło się naprawdę. Niewiadomo, co w Watykanie piszczy, więc nie będę brała na słowo wyjaśnień autora i będę sobie myśleć co chcę. Czytanie też o Janie Pawle II oczami kogoś, kto nie jest z Polski było ciekawym doświadczeniem. Zwykle miałam styczność z naszym papieżem w książkach pisanych przez naszych rodaków, więc miło to przyjęłam. 

Jestem tak zachwycona, że zaraz sięgam po kolejnego Allona. Waham się tylko - po tom pierwszy, czy dwudziesty pierwszy. Nie czytałam do tej pory żadnej innej powieści szpiegowskiej, ale chyba okazuje się, że jestem fanką. 

★★★★★★★★★★

Zakon // Daniel Silva // Gabriel Allon // tom 20 // 06 listopada 2020 // 368 stron // wydawnictwo HarperCollins Polska

Za książkę dziękuję wydawnictwu!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Co u Ciebie?

Copyright © Nasze życie ♥ , Blogger