listopada 25, 2021

DWÓR SREBRNYCH PŁOMIENI // SARAH J. MAAS

Jako wielka fanka Sarah J. Maas bardzo czekałam na kontynuację Dworów. O ile nie jest to może moja ulubiona seria tej autorki, tak czytam po prostu wszystko, co wyszło spod jej ręki i chyba jeszcze nigdy mnie nie zawiodła. Dwór srebrnych płomieni nie budził we mnie dużej ekscytacji, ale gdy do mnie dotarł to od razu zabrałam się za czytanie. Nie mogłam przejść obok obojętnie.

Nesta Archeron zawsze była arogancka, łatwo wpadała w złość i nigdy nie wybaczała. A odkąd została wepchnięta do Kotła i wbrew woli stała się jedną z fae, nie potrafi odnaleźć się w tym nowym, zabójczym świecie. Co gorsza, nie umie sobie poradzić z traumą po wojnie z Hybernią i dojmującą stratą. Do szaleństwa bardziej niż inni doprowadza ją Kasjan, zahartowany w bojach wojownik, który przez piastowaną na dworze Rhysanda i Feyry pozycję cały czas krąży po orbicie Nesty. I doprowadza ją nie tylko do szału – ogień między nimi płonie tym gorętszy, im bliżej muszą ze sobą współpracować. W międzyczasie zdradzieckie ludzkie królowe, które powróciły na kontynent podczas ostatniej wojny, uformowały niebezpieczny nowy sojusz, zagrażający kruchemu pokojowi na świecie. A ich powstrzymanie może zależeć od tego, czy Kasjan i Nesta będą w stanie zmierzyć się z własnymi lękami.

Nienawidzę Nesty. Już dawno nie miałam styczności z tak okropnie irytującą bohaterką. Nie mogłam wytrzymać jej egoizmu i podejścia do życia. Wiem, że przeszła naprawdę dużo, ale to nie usprawiedliwia wszystkich jej wyborów. Skoro już wiemy, że nie ma co liczyć tutaj na sympatyczną główną bohaterkę przejdźmy do jeszcze jednej kwestii, której nie mogłam w tej części znieść. Później przejdziemy do zachwytów. 

Poprzednie części Dworów miały w sobie dosyć szczegółowe sceny erotyczne, ale tutaj Sarah J. Maas przeszła sama siebie. Czytałam kiedyś naprawdę brutalny erotyk, który niejednego czytelnika by zgorszył... Ale momenty zbliżeń bohaterów były tak niesmaczne... Nie mogłam doczekać się momentu, gdy skupimy się na czymś innym. Podobały mi się sceny, gdy Nesta... nie zachowywała się jak Nesta. Jej treningi, samozaparcie... To właśnie są największe plusy tej książki. Żałuję, że autorka nie skupiła się na innych aspektach, niż romans, bo nie da się ukryć, że za bardzo wysunął się on na pierwszy plan. Domyślam się jednak, że wielu fanów Maas będzie tym zachwycona. 

Nie rozumiem, dlaczego książki zostały tak nierówno podzielone - zdecydowanie można było zrobić to w sposób bardziej logiczny. Nie ukrywam jednak, że to druga część bardziej przypadła mi do gustu. Potrzebowałam więcej akcji, walk. Zwykle nie mam nic przeciwko łączeniu tego z romansem - w Szklanym tronie wyszło to autorce genialnie - ale tutaj... Wciąż miałam nadzieję, że ktoś przypadkiem zabije Nestę, a może sama się potknie i przebije własnym mieczem. Wolno mieć marzenia, prawda?

Gdy przymkniemy oko na sceny erotyczne mamy tutaj wciąż genialny świat i zapowiedź ogromnej wojny, która w kolejnych tomach będzie czymś niesamowitym. Maas już udowodniła, że potrafi pisać sceny walk i wpływa mocno na czytelnika. Zawsze głośno bije mi serce i pożeram stronę za stroną. Dodatkowo książki tej autorki czyta się ekspresowo, mimo objętości. Tak samo było też w tym przypadku, chociaż trochę zajęło mi wczucie się w Dwór srebrnych płomieni. A to wszystko wina Nesty...

Gdy już przebrnęłam przez te najcięższe momenty i nastroje to bardzo spodobała mi się całość. Jestem niesamowicie ciekawa kontynuacji, bo już widzę, że będzie doskonała. Już pod koniec autorka darowała sobie wszystko to, co mnie irytowało, więc liczę na to, że będzie kontynuować to wszystko tak samo w następnym tomie. Dwór srebrnych płomieni to słabsza książka niż poprzedniczki, ale i tak ma w sobie to coś. Ogień.

★★★★★★★★☆☆

Dwór srebrnych płomieni. Część 1 // Sarah J. Maas // Dwór cierni i róż // tom 5, część 1 // 10 listopada 2021 // 704 strony // wydawnictwo Uroboros

Dwór srebrnych płomieni. Część 2 // Sarah J. Maas // Dwór cierni i róż // tom 5, część 2 // 24 listopada 2021 // 336 stron // wydawnictwo Uroboros

Za książki dziękujemy wydawnictwu!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Co u Ciebie?

Copyright © Nasze życie ♥ , Blogger