listopada 21, 2023

[86/2023] BIBLIOTECZKA LEONA: WSZYSTKO O... PSZCZOŁACH // JACK GUICHARD, CAROLE XENARD + WSZYSTKO O... PSACH // MATEUSZ KĘSY, KATARZYNA KOŁODZIEJ


Przyznać się: kto ma w domu miłośnika zwierząt i przeróżnych ciekawostek? Osobiście sama uwielbiam różne zaskakujące informacje, które potrafią wbić mnie w fotel. Ostatnio, na przykład, dowiedziałam się, że ślimak ma najwięcej zębów. Może ich mieć nawet DWADZIEŚCIA TYSIĘCY. Dalej nie mogę tego przyswoić i gdy o tym myślę jestem zszokowana. Zdecydowałam się na lekturę tych dwóch książek z prostego powodu - cudownie spędza się z takimi czas z dziećmi.

Chociaż obie mają różnych autorów są z jednej serii. Dostępne jeszcze jest Wszystko o... koniach, a nawet i o krowach. Cieszę się, że każda książeczka skupia się na jednym zwierzątku. Dzięki temu możemy wykorzystać je do przemycania informacji i do nauki. Maluchy najlepiej przyswajają wiedzę gdy nie wiedzą, że to robią, a po te dwa tytuły będziemy na pewno często sięgać.

Jestem zachwycona sposobem, w jaki zaprojektowane są te książki. Chociaż ich targetem są dzieci, to nie traktuje się ich tutaj połowicznie, a jako istoty rozumne i z potencjałem. Dzięki temu nawet dorosły dowie się tutaj sporo o psach i pszczołach. 

Pojawiają się nawet obowiązki właściciela psa, sposoby dbania o pupila, a nawet odpowiedzialność za czyny zwierzaka. Skupiamy się też na zmysłach, emocjach, sposobach porozumiewania się. Jest to dobra lektura dla każdego malucha, który w ten sposób może nauczyć się zachowania w stosunku do zwierząt i pojąć, że są to istoty rozumne i odczuwają podobnie do ludzi.

Moim faworytem jest tutaj Wszystko o... pszczołach. Są to jedne z moich ulubionych zwierząt, więc co nieco o nich wiem. Miło jednak wprowadzać swoje dzieci w świat tych niesamowitych istotek. Pszczoły są potrzebne nam wszystkim do życia i - chociaż nie jest to tajemnica - mnóstwo osób ten fakt bezczelnie ignoruje. Są tutaj informacje o pszczelej budowie, komunikacji, zapylaniu, jak powstaje miód. Uwielbiam to, że mogę wychować moje dzieci na empatyczne istoty, które będą miały szacunek nawet do pająka czy mrówki. Takie książki mi w tym pomagają. 

Obie te książeczki są świetnie napisane. Lekko, przyjemnie i - przede wszystkim - zabawnie. Dzięki temu - i genialnym ilustracjom - jest to dobry sposób na spędzenie wieczoru razem z dziećmi, na zaśmiewaniu się i wspólnym poznawaniu świata. Zajrzyjcie do środka i sami się przekonajcie, że warto.


Za książeczki bardzo dziękuję wydawnictwu!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Co u Ciebie?

Copyright © Nasze życie ♥ , Blogger