marca 14, 2016

[473] PRZEDPREMIEROWO: Zbrodnia hrabiego Neville'a - Amelie Nothomb

Tytuł: Zbrodnia hrabiego Neville'a
Tytuł oryginału: Le crime du comte Neville
Autor: Amelie Nothomb
Tłumaczenie: Małgorzata Kozłowska
Seria: -
Tom: -
Data wydania: 28 kwietnia 2016
Liczba stron: 112
Wydawnictwo:  Literackie
Cena na okładce: 29,90
Zwykle czekam z recenzją książek przedpremierowych bliżej daty ich wejścia na rynek. Tym razem jednak całkowicie nie mogę się powstrzymać. Będziecie musieli wybaczyć mi ten falstart i fakt, że do końca kwietnia jeszcze daleko. Kiedy otrzymałam propozycję zrecenzowania Zbrodni hrabiego Neville'a nic o tej powieści nie wiedziałam. Nazwisko autorki było mi całkowicie nieznane, ale wystarczył mi tylko fragment bym wiedziała, że muszę ją przeczytać.

Hrabia Neville jest mężczyzną z arystokratycznymi belgijskimi korzeniami i tytułem. Razem z rodziną mieszka w starym rodowym zamku, który niedługo jednak zostanie sprzedany, co bardzo boli mężczyznę. Z racji tego, że znany jest on z urządzania wspaniałych przyjęć, gdzie każdy z gości czuje się wyjątkowo, postanawia na pożegnanie zorganizować garden-party. Przygotowania przerywa mu jednak ucieczka najmłodszej córki, Serieuse, z domu. 

Odnajduje się ona u pewnej wróżki, która otwarcie zarzuca mężczyźnie brak zainteresowania dzieckiem i poucza go, co powinien zrobić. Irytuje to mężczyznę, jednak nie szokuje tak, jak przepowiednia, którą dostaje od kobiety. Hrabia Neville na swoim przyjęciu ma zabić któregoś z gości. Nie może przestać myśleć o tym, że popełni takie faux-pas. Skoro jednak jest świadomy, co się wydarzy, postanawia dobrze wybrać ofiarę...

Niesamowicie mocno zdziwiłam się, gdy nie minęła nawet godzina, a ja już byłam po lekturze. Naprawdę nie spodziewałam się, że Zbrodnia hrabiego Neville'a to taka cienka książeczka. Przyznam, że mnie to zasmuciło, gdyż ostatnio tak dobrze bawiłam się przy lekturze Flawii de Luce. Okazało się, że Amelie Nothomb potrafi doskonale operować czarnym humorem, a jej styl po prostu idealnie do mnie trafił. Możecie być pewni, że jeszcze z nią nie skończyłam. Jeśli jej inne książki są tak dobre, to znalazłam kolejnego autora, którego będę pochłaniać wszystko.


Jedynym usprawiedliwieniem Boga jest to, że nie istnieje.

Bohaterowie tej historii są bardzo specyficzni. Hrabia Neville wychowany został w przekonaniu, że zabawianie gości i stwarzanie pozorów jest najważniejsze. Choć mężczyzna jest świadomy, że to błędne poglądy, a konsekwencje takiego życia dręczą go do teraz, i tak ciągle kontynuuje rodzinną tradycję bycia najlepszym gospodarzem, jakiego gość może sobie wyobrazić. Jego dwójka starszych dzieci wszędzie stanowią atrakcję: niewyobrażalnie piękni i utalentowani. Młodsza zaś córka, Serieuse, jest jego ulubienicą. Dziewczynka jest bardzo specyficzną osobą i podczas lektury niektóre jej zachowania mnie przerażały, choć jest ona raczej groteskowa, a nie straszna w normalnym tego słowa znaczeniu. Postacie są bardzo dobrze stworzeni, jednak to nie dla nich, a dla stylu pisania autorki, czytałam tę książkę.

Amelie Nothomb pisze z ogromną łatwością, co jest doskonale wyczuwalne w każdym słowie. Zbrodnię hrabiego Neville'a czyta się tak dobrze i płynnie, iż biorąc pod uwagę, że chodzi tutaj o morderstwo, to aż dziwne. Spodziewałam się raczej chłodnej dedukcji, a nie tego, co dostałam. Przyznam jednak, że to doprawdy miłe zaskoczenie i moim celem stało się zdobycie innych książek tej autorki. Jeśli wszystkie są tak dobre... Ale o tym już wspominałam. Trzeba umieć w tak małej objętości przekazać wszystko, co się chce. Do tej pory myślałam, że Bukowski jest w tym mistrzem, jednak Nothomb jest zaraz za nim. Wam pozostaje jedynie czekać na koniec kwietnia i od razu pobiec do księgarni. Gwarantuje, że się nie zawiedziecie, a na końcu parskniecie śmiechem.

Ogólna ocena: 09/10 (wybitna)
Spełnia wyzwanie: 15. Ma zaskakujące zakończenie

Za możliwość przeczytania bardzo dziękuję wydawnictwu Literackiemu!

8 komentarzy:

 1. Zaciekawiłam się nią :) Bardzo wysoka ocena!
  Zapraszam w wolnej chwili do mnie na konkurs! DO wygrania nowa powieść o wampirach, która będzie miała swoją premierę już niedługo ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo książka świetna :)
   Wzięłabym udział, ale książkę już czytałam, to nie będę innym robić konkurencji :D

   Usuń
 2. Miałam ją do wyboru ale nie skusiła mnie. Dopiero teraz widzę ile straciłam. Trzeba będzie nadrobić :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie nadrabiaj! Mnie zachęcił już sam początek :3

   Usuń
 3. Ojej, taka cieniutka i taka dobra! Koniecznie muszę się za nią rozejrzeć! ;))

  OdpowiedzUsuń
 4. Kusisz! >=< Niby cienkie, ale ni ma czasu. Boże moja egzystencja wygląda teraz jak Białego królika z Alicji...

  OdpowiedzUsuń

Co u Ciebie?

Copyright © Nasze życie ♥ , Blogger