grudnia 08, 2021

WIOLONCZELISTKA // DANIEL SILVA


Wiolonczelistka to najnowsza książka o moim ulubionym Gabrielu Allonie. Można powiedzieć, że w końcu jestem na bieżąco, chociaż mam do nadrobienia jakieś... osiemnaście pierwszych tomów. Muszę przyznać, że trochę się ich obawiam wiedząc już wszystko to, co wiem. Z ciekawości na pewno sięgnę po Artystę zbrodni, by dowiedzieć się, od czego się to wszystko zaczęło, ale raczej nie będę nadrabiać zaległości, tylko będę czekać na kontynuację. 

Przebywający na przymusowej emigracji w Londynie Wiktor Orłow, niegdyś najbogatszy człowiek w Rosji, niestrudzenie prowadzi krucjatę przeciwko despotycznym kleptokratom z Kremla. Jego luksusowa rezydencja należy do najlepiej strzeżonych. A jednak w pewien deszczowy letni wieczór, w samym środku pandemii, zabójcy udaje się przechytrzyć ochronę.
Wyniki badań nie pozostawiają wątpliwości: dokumenty w domu Orłowa zostały skażone śmiercionośną substancją. Scotland Yard ustala, że dostarczyła je współpracująca z Orłowem dziennikarka śledcza antykremlowskiej gazety. Kiedy po zabójstwie dziennikarka znika, MI6 podejrzewa, że to pracujący dla Moskwy zabójca.
Gabriel Allon, któremu Wiktor Orłow uratował kiedyś życie, jest jednak przekonany, że koledzy z brytyjskiego wywiadu się mylą, co może mieć tragiczne skutki. Dążąc do ustalenia prawdy, Allon wyrusza w niebezpieczną podróż po Europie. Odkrywa intrygę prowadzącą do tajnych kręgów pieniędzy i władzy, która sięga serca zachodniej demokracji i zagraża stabilności ładu na świecie.

Gabriel to genialny bohater. Uwielbiam jego postać i to, jak się rozwija z tomu na tom. Nie wyobrażam sobie, by poszedł na emeryturę, więc z ciekawością będę śledzić jego dalsze losy. W tej części jednak sporo wskazuje na to, że zbliżamy się do końca serii o Gabrielu Allonie. Jest mi trochę przykro z tego powodu, ale nie wyobrażam sobie co czuje ktoś, kto jest z nim od Artysty zbrodni

Fabuła Wiolonczelistki jest - niestety - trochę słabsza niż Zakonu. Dzieje się tutaj bardzo dużo, ale ogólny zarys wydarzeń nie jest tak spektakularny i nieprzewidywalny. Myślałam, że będę zachwycona - bardzo lubię rosyjskie klimaty - ale to wszystko szło takim spokojnym trybem, że miałam nawet czas trochę się ponudzić, a nie tego oczekuję od genialnego Daniela Silvy. Mimo to jego znajomość świata polityki jest niezwykła. Dobrze nam znane wysoko postawione postaci z rzeczywistości odwzorowane są idealnie, a całokształt tworzy niesamowicie realistyczne wrażenie.

Zawsze podczas czytania Allona nie mogę się oderwać. Nie jest to dobre, gdy ma się dwoje małych dzieci i mało czasu wolnego, a książka leży i kusi, ale czytałam w każdej możliwej chwili, a to chyba najlepsza rekomendacja dla książki. Aż żałuję, że nie mamy lata i nie mogę chodzić na długie spacery, podczas których przeżywam wszystko z bohaterami. Ten cykl jest idealny też na zimę - można zbudować fortecę z wszystkich tomów i zabunkrować się do wiosny. 

Bardzo podobał mi się fakt, że wszystkie te wydarzenia dzieją się w dobie koronawirusa. Autor bardzo realistycznie odwzorował poszczególne etapy pandemii, ale bohaterzy pytają o maseczki czy szczepienia w trochę zbyt sztuczny sposób. Przerysowany. Nie spotkałam się nigdy z takim podejściem do tego na żywo, ale koniec końców to inne narodowości i inna mentalność. Tak czy inaczej plus za to.

Możecie zacząć przygodę z Gabrielem tak naprawdę od któregokolwiek tomu. Każdy bohater, który wystąpił już w tej serii i pojawia się ponownie jest opisywany, przypominane są wszystkie szczegóły. Nigdy nie odniosłam wrażenia, że coś straciłam brakiem znajomości poprzednich tomów. Autor zgrabnie wplata retrospekcje i nie odniosłam wrażenia, że robi to topornie i nachalnie i niepotrzebnie. Nie bójcie się więc Silvy i jego twórczości. Złapcie za pierwszą lepszą część Gabriela Allona i dajcie się wciągnąć w ten szpiegowski świat.

★★★★★★★☆☆☆

Wiolonczelistka // Daniel Silva // tom 21 // 17 listopada 2021 // 400 stron // wydawnictwo HarperCollins Polska

Za książkę dziękuję wydawnictwu!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Co u Ciebie?

Copyright © Nasze życie ♥ , Blogger