lutego 21, 2022

[12/2022] BIBLIOTECZKA LEONA: SMERFY I ŚWIAT EMOCJI. SMERF, KTÓRY CIĄGLE KŁAMAŁ


Dużo małych dzieci ma problemy z emocjami. Leon - osoba wysoko wrażliwa - nie radzi sobie ze złością i zazdrością. Reaguje na wszystko gniewem. Raz na jakiś czas zasilam jego biblioteczkę książkami o uczuciach, by móc po coś sięgnąć w ciężkich chwilach. Zauważyłam ostatnio, że Leon zaczął bardzo mijać się z prawdą i muszę jego słowa cedzić przez sito. Żeby z nim na ten temat porozmawiać wybrałam komiks o Smerfie, który ciągle kłamał.

Szósty tom serii o Smerfach, która ma pomagać najmłodszym czytelnikom w przezwyciężeniu lęków i problemów. Każdy album jest uzupełniony wskazówkami dla dzieci i ich rodziców, jak radzić sobie z kłopotami emocjonalnymi. Prawie każdy Smerf jest w czymś dobry, na przykład Osiłek to znakomity sportowiec. Jednak jest też Smerf zmyślający na potęgę i chwalący się rzeczami, których nigdy nie zrobił. Kłamie, a potem się wstydzi, gdy prawda wychodzi na jaw. Czy ktoś taki może w jakikolwiek sposób okazać się przydatny społeczności Smerfów? Dzięki temu komiksowi zrozumiesz, że warto mówić prawdę! 

Nie znam dziecka, które nie lubi smerfów. Leon nie pała do nich miłością, ale bajki czy książeczki o tych stworkach nie odmówi. Ten tom Świata emocji bazuje na dobrze znanej mi historii O chłopcu, który krzyczał wilk. Leon, chociaż zajęty plasteliną, w skupieniu słuchał i udało nam się nawet porozmawiać o kłamstwach. Cieszę się, że mieliśmy dobry punkt wyjścia do tego tematu, bo ciężko podejść go i zachęcić do rozmowy o czymś, o czym nie ma ochoty. 

Chociaż Leon ma dopiero trzy latka wszystkie komiksy wchodzą mu bardzo dobrze. Nie ma problemu ze śledzeniem historii i lubi fakt, że dużo tutaj obrazków, bo przerzuciliśmy się już z większości na książki dla starszych dzieci, gdzie ilustracji praktycznie nie ma.

Ciekawym rozwiązaniem są rady Papy Smerfa, które mają pomóc dziecku ułożyć sobie wszystko w główce i dają ogólny podgląd na to, jak to wszystko powinno wyglądać. Przerobiliśmy je również z Leonem i mam wrażenie, że coś mu po tym wszystkim zostało, a to najważniejsze. Nie bójcie się maluchowi wprowadzić formy, jaką są komiksy. Jest na pewno na tyle pojętny, że nie sprawi mu to problemu.

★★★★★★★★☆☆

Smerf, który ciągle kłamał // Thierry Culliford, Falzar, Antonello Dalena // Smerfy i świat emocji // tom 6 // 09 lutego 2022 // 40 stron // wydawnictwo Egmont

Za komiks dziękujemy wydawnictwu!1 komentarz:

Co u Ciebie?

Copyright © Nasze życie ♥ , Blogger