marca 25, 2023

[23/2023] #BLOGUJEZTK: GDY NADARZY SIĘ OKAZJA // EMMA LORD


Gdy nadarzy się okazja to jedna z tych książek, którymi młodsza ja byłaby po prostu zachwycona. Właśnie to sprawiło, że tak bardzo wciągnęłam się w lekturę i czułam ogromne szczęście przy czytaniu. Dodatkowo Millie tak przypomina mi moją przyjaciółkę z dzieciństwa, że tym bardziej czytanie tej książki było czystą przyjemnością.

Nic ani nikt nie stanie na przeszkodzie marzeniom Millie Price o zostaniu gwiazdą Broadwayu. Nie jej kochany, ale introwertyczny tata, który samotnie ją wychował. Nie jej nieznośny rywal z kółka teatralnego, Oliver. I nie „Humorki Millie”, czyli intensywne emocje, które często ją przytłaczają.

Dziewczyna potrzebuje jednak kogoś, kto jej pomoże. Kiedy zupełnym przypadkiem natrafia na komputerze ojca na jego pamiętnik z przeszłości i dowiaduje się kilku rzeczy o swojej biologicznej mamie, już wie, co musi zrobić. Odnaleźć ją.

Ale czy uda jej się znaleźć nową część swojego życia i dopasować ją do starego?

I czy możliwe, że poszukując przeszłości, w jakiś sposób i tak trafi do tego, co miała przez cały czas?

Millie jest ekstrawertyczką. Ostatnio prym wiodą książki z bohaterkami bardzo wycofanymi, niepewnymi siebie, które przechodzą metamorfozę i zaczynają wierzyć w siebie. Millie swoją pewnością siebie i charakterem mogłaby obdarzyć kilka szarych myszek. Już dawno nie czytałam tytułu, w którym tak polubiłabym główną postać. Prawie nie zwracałam nawet uwagi na Olivera, a przy książkach młodzieżowych to zwykle męski osobnik przyciąga mój wzrok. Uwielbiam to, że skupiamy się tutaj na pogoni za marzeniami i właśnie to jest dla Millie najważniejsze. Doceniam jej zaangażowanie i pasje. Cudownie musi być tak kochać teatr. 

Bardzo żałuję, że historia Millie jest tak krótka. Czyta się ją ekspresowo, bo napisana jest w sposób niesamowicie przyjemny. Przyznam, że nie miałam aż tyle czasu na czytanie, jakbym chciała, a i tak przeczytałam Gdy nadarzy się okazję bardzo szybko. Poszukiwanie z Millie jej mamy, niespodziewany staż, przyjaźń i nawiązywanie nowych znajomości. To wszystko pachnie świeżością. W końcu ktoś na rynku książek młodzieżowych pokusił się o innowacje. Cała fabuła okraszona jest musicalowymi nawiązaniami, co również podbiło moje serce. Uwielbiam.

Gdyby ktoś zastanawiał się, czy książka Emmy Lord jest przeze mnie polecana... O tak, jak najbardziej. Nawet wątek romantyczny - delikatny, nienachalny - nie przytłoczył głównego wątku i za to dla autorki największe oklaski. Postać Olivera jest przyjemna, bo oryginalna. Żadnego bad boya, który porwie Millie na motocyklu i sprezentuje jej skórzaną kurtkę. Opanowany, skrupulatny. Na pewno przeczytam jeszcze inne książki Emmy. Ciekawa jestem, czy tam też tak bardzo polubię wszystkich bohaterów. 

Na pewno ta książka zostanie ze mną, a odkąd skończyło mi się miejsce na regałach to więcej książek oddaję do biblioteki, niż zostawiam. To na pewno powinno Wam pokazać, jak bardzo przypadła mi do gustu historia Millie. Sprezentuję ją też przyjaciółce, która przypomina mi Millie aż za bardzo. Na pewno również ją pokocha. 

★★★★★★★★☆☆

Gdy nadarzy się okazja // Emma Lord // 2023 // 368 stron // wydawnictwo Young


Za książkę dziękuję TaniaKsiazka.pl 💕

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Co u Ciebie?

Copyright © Nasze życie ♥ , Blogger