września 21, 2023

[60/2023] PRZEDPREMIEROWO: JEDNA NOC Z KSIĘCIEM // JODI ELLEN MALPAS


Nachodzi mnie czasami ochota na dobry romans historyczny. Nie jest łatwo znaleźć coś niezwykłego w tym gatunku. Po Jednej nocy z księciem też nie spodziewałam się geniuszu, a naprawdę miło się zaskoczyłam. Pochłonęłam ten tytuł na raz i nie mogę doczekać się kolejnych tomów.

Eliza Melrose zawsze ceniła swoją niezależność. Kiedy wraz z  rodziną mieszkała na wsi, łatwo było się wymknąć na przejażdżkę o północy, pisać artykuły do gazety ojca i  robić, co jej się żywnie podoba. A teraz, od kiedy przeprowadzili się do samego serca modnego Londynu, każdy jej ruch jest śledzony i  oceniany. 

Co gorsza, ojciec chce, by wyszła za mąż i  zajęła należne jej miejsce w  społeczeństwie. 

Ale Eliza nie chce słyszeć o  małżeństwie. 

Kiedy zaś nowy książę Chester wprowadza się do dawno opuszczonego domu rodzinnego po drugiej stronie placu, natychmiast uruchamia się jej dziennikarski instynkt. Czy można dawać wiarę plotkom? Czy Chester rzeczywiście mógłby okazać się mordercą swojej rodziny? Czy faktycznie jest aż tak rozpustny, jak o nim mówią? 

Im więcej Eliza się dowiaduje, tym bardziej rozbudza się jej ciekawość. A jej obiekt zainteresowania jest fascynującym przykładem sprzeczności: ekskluzywny i  arogancki, bardzo opiekuńczy i  głęboko namiętny… Ale ci, którzy tańczą zbyt blisko ognia, często sami stają w płomieniach. Gdy między dwójką bohaterów niezaprzeczalnie roznieca się ogień, jedyne pytanie brzmi: kto trzyma zapałkę?

Eliza jest taką bohaterką, którą lubi się od razu. Wychowana na wsi za nic ma bogactwo i konwenanse. Uwielbiam jej podejście do nagłego bogactwa. Niejedna dziewczyna byłaby zachwycona, a jednak dziewiętnastolatka wolałaby nadal pisać do gazety ojca i żyć tak, jak lubi. Cała rodzina Melrose jest bardzo specyficzna. Chociaż rodzice Elizy próbują dopasować się do życia arystokratów w Londynie to ich dzieci radzą sobie jak potrafią. 

- No cóż, wasza książęca mość, mogę pana zapewnić z absolutnym przekonaniem, należałoby tu dodać, że w Anglii nie ma żadnego porządku, a prawo w swej obecnej postaci jest mocno przestarzałe. (...) Bo jakim cudem kradzież jednego jabłka uznaje się za przestępstwo, podczas gdy mężczyzna może pobić swoją żonę do nieprzytomności i nie ponieść za to żadnej kary? Tego doprawdy nie da się wytłumaczyć. 

Eliza walczy z narzuconym jej narzeczonym, Frank ma dość spoczywającej na nim presji, a najmłodsza córka państwa Melrose widzi więcej, niż wszystkim się wydaje i nie ma ochoty brylować w towarzystwie. Polubiłam ich wszystkich, chociaż sytuacja rodziny nie jest zbyt ciekawa i sporo mogą stracić. Eliza zaś - ze swoim charakterkiem - może być zarówno ratunkiem jak i zgubą.

Wspomnijmy też o księciu Chester, który od początku budził we mnie sprzeczne emocje. Nie można powiedzieć, żeby był zbyt oryginalną postacią. W romansach pełno jest takich mężczyzn, którzy równocześnie są zimni i troskliwi, opryskliwi i z dobrym sercem. Johnny da się lubić, chociaż ja wyrosłam już z miłości do takich bohaterów. Mimo to żywo kibicowałam jego sprawom i podobało mi się to, w jakim kierunku poszła historia jego rodziny.

Panna Austen zapewne pisała te słowa żartem, ale jednak się nie myliła: kobieta, która ma nieszczęście znać się na czymkolwiek powinna to ukrywać, i to ukrywać za wszelką cenę. Najwyraźniej zdradzenie, że w ogóle posiada się mózg, może okazać się dla kobiety zgubne w skutkach. 

Autorka przede wszystkim nie zmienia na siłę języka na starszy. Nie postarza go sztucznie, przez co książkę czyta się szybko i lekko, a równocześnie charakter epoki został zachowany. Bardzo mi się to podobało, bo od tego typu lektur wymagam właśnie takiej równowagi. Byłam zadowolona z tego, co Jodi Ellen Malpas dla nas stworzyła. Chętnie przeczytam też kolejne tomy Belmore Square, bo ciekawią mnie losy reszty rodzeństwa. 

Świetny tytuł na obecnie nadchodzące pory roku. Jesień i zima spędzone z takimi książkami to jedne z moich ulubionych chwil. Jeśli macie ochotę na coś lekkiego, nieprzewidywalnego (fabularnie, bo romans nie jest niczym specjalnym) to polecam Wam Jedną noc z księciem. Szkoda, że okładka jest tak kiepska, że nie zachęca do lektury, ale miejcie ją na uwadze.

★★★★★★★☆☆☆

Jedna noc z księciem // Jodi Ellen Malpas // Anna Kłosiewicz // Belmore Square // tom 1 // 27 września 2023 // 404 strony // wydawnictwo Insignis

Za książkę bardzo dziękuję wydawnictwu!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Co u Ciebie?

Copyright © Nasze życie ♥ , Blogger