października 23, 2023

[67/2023] PRZED PREMIERĄ: MOCARNE MÓZGI // ADAM KAY, HENRY PAKER


Jestem fanką książek Adama Kaya. Z niecierpliwością trzymam na półce Twoją anatomię oraz Bardzo niesamowitą medycynę i czekam, aż moje dzieci do nich dorosną. W takim samym celu wylądowały u nas Mocarne mózgi. Nie mogłam jednak sobie odpuścić i z zainteresowaniem pochłonęłam tę cieniutką książkę.

Liczba ludzi, którzy żyli do tej pory na Ziemi, to jakieś sto miliardów. 

Gdyby ta książka miała opisywać ich wszystkich, byłaby zdecydowanie za gruba. Dlatego przeczytasz tu o zaledwie dziesięciu osobach – ale tych dziesięciu osobach, które zmieniły świat na zawsze. Kto to taki? 

Na przykład Ada Lovelace, która dwieście lat temu wymyśliła programowanie (choć nie wolno jej było chodzić do biblioteki). 

Albo Thomas Edison, który wynalazł kamerę, żarówkę i urządzenie do nagrywania dźwięku. (Choć w  wieku dwunastu lat rzucił szkołę). 

Czy Amelia Earhart, pierwsza kobieta, która samotnie przeleciała nad ogromnym oceanem w maleńkim samolociku (choć wtedy w trakcie lotu nie puszczano filmów. Ależ się musiała wynudzić…).

Przyznam się: nie spodziewałam się, że autor mnie zaskoczy. Bo kto nie słyszał o Einsteinie, Edisonie czy Amelii Earhart? Ile można o nich czytać? Oprócz nich pojawiają się tutaj też postaci, o których wcześniej nic nie wiedziałam, więc zaczęłam pochłaniać te informacje niczym Ciasteczkowy Potwór ciasteczka. Wiecie kim był Christiaan Barnard? Lub Katherine Johnson? Mocarne mózgi Wam to przybliżą. 

Adam Kay ma bardzo żartobliwy sposób pisania. Jestem pewna, że każdy czytelnik kilka razy się uśmiechnie, a im młodszy, tym głośniej będzie się śmiał. Podoba mi się, że autor przekazuje dorastającym ludziom, że oceny i szkolne osiągnięcia nie definiują inteligencji i wartości człowieka. Pamiętam z jakim stresem wiązał się dla mnie cały proces edukacji i wiem, że nie będę tak naciskać moich dzieci, żeby były we wszystkim najlepsze. Adam Kay tylko potwierdził moje obserwacje: system edukacji nie jest gotowy na najbardziej zdolnych uczniów.

Podoba mi się szata graficzna Mocarnych mózgów. Żartobliwe wstawki, zabawne ilustracje. To wszystko sprawia, że ta książka dosłownie sama się czyta. Ogromnym plusem jest też miejsce na opisanie siebie samego i pochwalenie się swoimi osiągnięciami. Uwielbiam książki, po których można pisać legalnie. Mam zamiar też rzucić moje dzieciaki do ataku na ten tytuł z kredkami i mazakami. Ile tam jest możliwości!

★★★★★★★☆☆☆

Mocarne mózgi // Adam Kay, Henry Paker // 25 października 2023 // 112 stron // wydawnictwo Insignis

Za książkę bardzo dziękuję wydawnictwu!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Co u Ciebie?

Copyright © Nasze życie ♥ , Blogger