kwietnia 26, 2024

[041/2024] W TYCH SZACOWNYCH MURACH // ANTOLOGIA DARK ACADEMIA


Lubicie rzucać się na głęboką, literacką wodę? Ta antologia polecana jest dla fanów książek, które bardzo lubię, więc uznałam, że będę się bardzo dobrze bawić. Dodatkowo nie znam żadnego z autorów, więc przy okazji mogłam stwierdzić, z twórczością którego chcę się zapoznać. Same plusy. Zapomniałam tylko, że nie jestem zbyt wielką fanką krótkiej formy. Zawsze jest dla mnie... po prostu za krótka. 

Urzekający i mroczny zbiór opowiadań napisany przez mistrzów gatunku Dark Academia (wśród nich Olivie Balke i M.L. Rio!). Mimo że charakteryzują się one podobną estetyką, każda z historii tworzy unikalny świat skrywający własne tajemnice. Bez względu na to, czy jesteś już wytrawnym znawcą i miłośnikiem nurtu Dark Academia, czy też dopiero zaczynasz swoją przygodę z jego mrocznymi klimatami, historie zebrane w tej antologii pozwolą ci zatracić się w intrygujących, niepokojących i rozpalających wyobraźnię światach prywatnych szkół i kampusów.

Droga studentko, drogi studencie! Właśnie zaczyna się rekrutacja!

Przeczytajcie, jak rozpustnego wykładowcę dosięga zemsta, poznajcie mroczną prawdę o zaginionym profesorze i przekonajcie się, jak zdradzona kochanka może odpłacić pięknym za nadobne podczas seansu spirytystycznego. A to zaledwie początek! Mamy tu jeszcze obrazoburczy romans, który przeradza się w obsesję, dwoje studentów odkrywających sekrety naukowca samotnika, okropności, do jakich dochodziło na mało znanym wydziale i krwawy rytuał inicjacyjny…

Dwanaście historii, dwanaście tajemnic, dwanaście mrocznych opowieści znakomitych autorów: Olivie Blake, M.L. Rio, David Bell, Susie Yang, Layne Fargo, J.T. Ellison, James Tate Hill, Kelly Andrew, Phoebe Wynne, Kate Weinberg, Helen Grant, Tori Bovalino. Całość zebrali i zredagowali Marie O’Regan oraz Paul Kane.

Nienawidzę tego, że gdy zaczynam już wciągać się w jakąś historię ona nagle się urywa. Często też bywa tak, że z tyłu głowy mam wrażenie, że chociaż w danym momencie nie jestem zachwycona, to gdyby owe opowiadanie miało czterysta stron byłabym ogromną fanką. To są dwa główne minusy antologii, które uderzyły mnie podczas lektury W tych szacownych murach

Jeśli jednak przymkniemy na nie oko... Dostajemy tak wielką różnorodność, że głowa mała. Każdy autor wykazał się wyobraźnią i stworzył klimat, w którym pełno ciemności, niepokoju i grozy. Przyznam, że niekiedy nawet się trochę bałam, więc główne zamierzenia antologii zostały wykonane. Wiem już też, że jest kilka nazwisk, na które powinnam w przyszłości zwrócić uwagę, a kilku raczej będę unikać, bo trochę męczyłam się przy czytaniu ich opowiadań. Dwóch też nie udało mi się skończyć. 

Dodatkowo jest to pozycja dla starszych czytelników. Wiem, że teraz często te wiekowe granice się zacierają, a nastolatki czytają powieści, które zdecydowanie nie są dla nich, ale W tych szacownych murach zapada w pamięć, a mrok wycieka z każdej literki. Nie ma po co sobie dokładać zmartwień i potencjalnych koszmarów. Ja już się boję ciemności.

Zdecydowanie warto zapoznać się z tym tytułem. Szczególnie, gdy jesteście fanami antologii. 

★★★★★★☆☆☆☆

W tych szacownych murach // antologia // 24 kwietnia 2024 // 400 stron // wydawnictwo StoryLight

Za książkę bardzo dziękuję wydawnictwu!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Co u Ciebie?

Copyright © Nasze życie ♥ , Blogger