[431] Kolorowy szalik - Barbara Kosmowska

Tytuł: Kolorowy szalik
Tytuł oryginału: Kolorowy szalik
Autor: Barbara Kosmowska
Tłumaczenie: -
Seria: To Lubię
Tom: -
Data wydania: 10 października 2014
Liczba stron: 120
Wydawnictwo:  Literatura
Cena na okładce: 22,90
Wspominałam Wam już kiedyś, że chętnie testuje książki również dla młodszych czytelników. Na wszelki wypadek. W końcu kto wie, co na rynku czytelniczym pojawi się dla nich później? Lepiej mieć coś przygotowanego, gdyż przezorny zawsze ubezpieczony. Dlatego też mam trochę pozycji dla dzieci, które czekają sobie na drugie życie, gdy już się dorobię pociech. Książeczki jednak trzeba sprawdzić, więc raz na jakiś czas za jakąś łapię. 

W książce znajdujemy dwa opowiadania, z którego każdy może wyciągnąć jednolite wnioski. Są one przeznaczone dla dzieci, dlatego też morał wręcz świeci na żółto jak żarówka. Kiedy w dobrze zintegrowanym społeczeństwie szkolnym pojawia się ktoś Nowy wszystko staje na głowie. Bo przecież to większość zawsze ma rację. Dodatkowo chłopak bardzo odstaje od reszty. Nie próbuje zawrzeć z nimi znajomości, dziwnie się ubiera i zawsze ma na sobie szalik w paski. Podobno często choruje, dlatego nie chodzi do szkoły tak często, jak inni. Marysia jednak jest bardzo zaintrygowana Nowym. Towarzyszy jej jednak strach. Nie chce być inna.

Emilka chce w przyszłości zostać piosenkarką. Dlatego też musi dużo ćwiczyć. Nie ma jednak do tego głowy, gdyż jej najlepsza przyjaciółka woli spędzać czas z nowym chłopakiem, Michałem. Nosi on dziwne spodnie i podobno jest bardzo biedny. Emi nie podoba się brak zainteresowania ze strony Agi, więc postanawia się obrazić. Pech chce, że dziewczynka musi odwiedzać starszą sąsiadkę, która zawsze wydaje jej się strasznie ponura. Nie spodziewa się, że w mieszkaniu obok znajdzie wszystko, czego obecnie potrzebuje.

Książka przeznaczona jest dla młodszych, jednak autorka nie obawia się dorzucić do swoich opowiadań jakiś mocniejszy akcent, by czytelnik skończył cicho płacząc pod kołdrą.

Pierwsze opowiadanie spodobało mi się o wiele bardziej. Historia Tomka rozgrywa się codziennie w wielu rodzinach. Zachowanie dzieci doskonale pokazuje, że nie należy oceniać ludzi po pozorach. Przyznam, że miałam trochę im za złe to, co robią i mówią, jednak to tylko dzieci. Potrafią być niemiłe i wredne, kiedy ktoś się wyróżnia i nie idzie za tłumem. Ta lektura to doskonały sposób, by przekazać młodszym, że trzeba człowieka poznać głębiej, by móc o nim cokolwiek powiedzieć. Kolorowy szalik jednak należy dawkować ostrożnie. Nie można podarować go osobie zbyt młodej na to, co Barbara Kosmowska chciała podarować nam wszystkim. Przyznam, że podczas lektury pierwszego opowiadania nasunęło mi się skojarzenie z Małym Księciem. Doskonale mi jego postać pasuje do Tomka.

Osobiście książeczka bardzo mi się podobała. Na pewno będzie czekać na mojej półce na małego czytelnika, który będzie musiał zrozumieć kilka istotnych kwestii. Kolorowy szalik doskonale nadawałby się też na szkolną lekturę dla podstawówki, może czwartej klasy. Zdaję sobie sprawę z tego, że pozycje z kanonu raczej mało kogo zachęcają, jednak jest to lektura obowiązkowa dla każdego młodego człowieka, który chce tym człowiekiem pozostać do końca życia i nie zagubić swojego człowieczeństwa w momencie, kiedy jego życie zaczyna się naprawdę. Książeczka jest cienka, jednak to, co w niej zawarte dużo uczy i porusza ciężki temat, oswajając dzieci z myślą o śmierci w młodym wieku. Wiem, że to może okazać się brutalne, jednak trzeba umieć się zachować w każdej sytuacji.

Ogólna ocena: 07/10 (bardzo dobra)

Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu Literatura! 

Komentarze

 1. Bardzo ciekawa pozycja - pierwsze słyszę!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W sumie nic dziwnego :) Takich pozycji się za bardzo nie reklamuje. A szkoda!

   Usuń
 2. Ja też pierwsze słyszę, ale nie jestem pewna czy mojemu bratankowi by się spodobała, chyba jest jeszcze za mały ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zależy, ile ma lat. Jeśli z dwanaście - nie wahaj się! Jednak jeśli mniej to poczekaj - może to za poważna lektura. Choć wszystko zależy od własnego rozwoju :)

   Usuń
 3. Nominowałam Cię do LBA http://maniaczkawkrainieksiazek.blogspot.com/2015/12/liebster-blog-award-2.html miłej zabawy :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Co u Ciebie?