maja 04, 2021

BIBILIOTECZKA LEONA: TATRY. PRZEWODNIK DLA DUŻYCH I MAŁYCH // BARBARA GAWRYLUK, PAWEŁ SKAWIŃSKI, ADAM PĘKALSKI


Przyznam, że chociaż góry otaczają mnie od urodzenia nie pałam do nich jakąś wielką miłością. Na ten przewodnik czekałam jednak bardzo - ze względu na Leona. Jedną z jego ulubionych książek jest atlas autorstwa Tima Marshalla. Leon odkąd tylko Więźniowie geografii do nas trafili namiętnie ją przegląda. Wiedziałam, że miłości do geografii nie odziedziczył po mnie, ale chcę w nim rozwijać te zainteresowania. Z Przewodnikiem dla dużych i małych też trafiłam w punkt.

Gdy raz wybierzecie się na wycieczkę w Tatry, obiecuję, że będziecie chcieli tam wrócić! – zapewnia Paweł Skawiński i wie co mówi, bo sam spędził w tych górach niemal całe swoje dorosłe życie. A wszystko zaczęło się niewinnie, od wycieczki z rodzicami, z nocowaniem w schroniskach i burzą podczas wspinaczki. To dopiero przygoda!

Teraz czas na was! Zapraszamy na wyprawę w najsłynniejsze polskie góry, do ostępów leśnych, jaskiń i góralskich chat. Spotkacie wilki, rysie, kozice, świstaki, a nawet niedźwiedzie. Dowiecie się, jak zachować się na szlaku. Skosztujecie góralskich specjałów. Poznacie szczyty, doliny, stawy i potoki. I nie bójcie się, bo z takim przewodnikiem jak Paweł Skawiński – leśnik, taternik, ratownik górki, instruktor narciarski – będziecie przygotowani na każdą okazję.

Tatry to spisane przez dziennikarkę radiową i autorkę książek dla dzieci, Barbarę Gawryluk, pełne anegdot, cennych informacji, porad i przestróg, kompendium wiedzy dla małych odkrywców, na temat najsłynniejszych polskich gór, które opowieściami ubarwił wieloletni dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego, a pięknymi ilustracjami ożywił Adam Pękalski.

Ta pozycja jest cudowna. Pisana językiem tak prostym, że dociera już do mojego dwulatka, a równocześnie nie nudzi mnie. Tekstu jest sporo, wiadomości jeszcze więcej, więc podczas lektury trochę Leonowi pomijam, trochę skracam i tak spędzamy sobie w Tatrach czas. Dowiadujemy się co ze sobą zabrać w góry, jak zachować się w stosunku do zwierząt - pamiętajcie, niedźwiedź to nie miś! - zwiedzamy jaskinie, poznajemy taterników i wiele wiele innych rzeczy, które nawet nie przyszłyby mi do głowy przed lekturą tej książki. 

Sporo tutaj anegdot, komiksów, pojawia się nawet quiz. A wszystko to razem z pięknymi ilustracjami, które urzekają już od pierwszego wejrzenia. Zdecydowanie trzeba trochę o nich poopowiadać, bo to istne arcydzieło. Jest to książka dobra zarówno dla dziecka, które spędzi z nią na pewno dłuższy czas w swoim życiu, jak i dla dorosłego miłośnika gór. Tylko na nią spójrzcie! Mamy ją od niedawna, a już tyle razy miałam ją w rękach, że z zamkniętymi oczami mogę powiedzieć na której stronie co się znajduje.

W latach mojego dzieciństwa dostawałam w prezencie mnóstwo atlasów, encyklopedii, słowników. Wszystkie one są piękne, jednak żadne z nich nie nadaje się dla dziecka. Żałuję, że nikt wtedy nie pomyślał o napisaniu takiej właśnie książki, która jest czymś idealnym na nagrodę czy prezent. Drodzy nauczyciele, miejcie ją na uwadze. 

★★★★★★★★★★


Za książkę dziękujemy wydawnictwu!

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Co u Ciebie?

Copyright © Nasze życie ♥ , Blogger