maja 01, 2023

[30/2023] #BLOGUJEZTK: FOR SURE NOT YOU // WERONIKA ANCEROWICZ

Zastanawiałam się, co sprawiło, że For Sure Not You przyciągnęła moje spojrzenie. Cieszę się jednak, że moja intuicja skierowała na nią mój wzrok. Gdy skończyłam lekturę nie mogłam uspokoić swoich myśli. Musiałam od razu przeczytać kolejny tom, Maybe You. Jestem teraz zdania, że te dwie książki powinny być sprzedawane w pakiecie. Obie tworzą tak mocną całość, że ciężko uwierzyć, iż ktoś po lekturze tomu pierwszego nie weźmie do ręki od razu kontynuacji.

Natalie Forbes właśnie zaczęła swój ostatni rok w prywatnym liceum Westwood Academy. Dziewczyna jest perfekcyjną uczennicą, ulubienicą nauczycieli i w dodatku przewodniczącą szkoły.

Jedyną rysą na tym idealnym obrazku jest Blaise Daniels. Natalie od lat toczy z nim walkę, szczerze go nienawidząc. Chłopak to jej kompletne przeciwieństwo: wytatuowany, łamiący wszelkie możliwe zasady, z reputacją wskazującą, że jego droga życiowa prowadzi prosto za kratki.
k daleka od ideału, i jakie sekrety skrywa. Problem w tym, że będzie chciał je ujawnić.

Nigdy jeszcze nie czytałam książki, która tak bardzo ukazywałaby, że często idealne życie jest zwykłym kłamstwem. Natalie nie jest postacią, którą się lubi, ale nie da się jej nie współczuć. To, ile ciężkiej pracy musi włożyć w swoje życie jest okropnie przykre. Byłam zszokowana jej relacjami z rodzicami i tym, jak bardzo oszukują całe miasto i wszystkich znajomych. Przemoc fizyczna i psychiczna u Forbesów jest codziennością. I w tym wszystkim tkwi Natalie, która ledwo funkcjonuje, żeby zadowolić wszystkich, poza sobą.

Kolejną postacią, którą życie nie rozpuszcza jest Blaise. Uważany w wytwornej Westwood Academy za wyrzutka społeczeństwa cierpi. W miejscu, gdzie liczą się jedynie pozory, jego niechęć i złość nie pasuje. Nie próbuje się dopasować, więc Natalie i inni uczniowie nie są do niego pozytywnie nastawieni. Gdyby tylko komuś zachciało się zajrzeć za jego maskę. Bardzo lubię jego osobę. Jest dla mnie tutaj najlepiej wykreowanym bohaterem. Tak innym od Natalie.

Ich relacja początkowo jest trochę niezdrowa, jak całe życie naszej głównej bohaterki. Jestem ogólnie zdziwiona, że ona tak dobrze radzi sobie w otoczeniu ludzi, skoro wewnątrz ma istne pobojowisko. Sporo tutaj motywów, które mogą skrzywdzić czytelnika. Osobiście czułam prawie fizyczny ból, że tak ciężko skrzywdzili ją jej rodzice i to tylko dla - za przeproszeniem - głupich pozorów, które są warte tyle co nic. Większość osób z otoczenia Forbesów interesowało tylko to, jak wypada się w towarzystwie. W Westwood Academy brakuje ludzi, których interesowałoby dobro uczniów. Straszne miejsce.

Fabuła For Sure Not You wciąga. Niejednokrotnie jest obrzydliwa, bolesna i przerażająca, ale realna. Łatwo sobie wyobrazić, że gdzieś żyje taka Natalie Forbes, która nienawidzi sama siebie i swojego życia oraz nie ma wsparcia w najbliższych. Pierwszym, co przychodzi do głowy jest chęć do popełnienia samobójstwa. To okropne wyjście z sytuacji, ale żyjąc chwilę życiem Natalie... Koszmar. Łapałam się wszystkich pozytywnych zdarzeń w jej życiu ślepo wierząc, że w końcu będzie lepiej. Musi. Weronika Ancerowicz dużo tej nadziei w nas nie zostawia, ale zakończenie drugiego tomu... Warto było cierpieć z Natalie dla tych chwil.

To na pewno nie jest historia dla każdego. Bardziej wrażliwy czytelnik może poczuć się tutaj okropnie. Przez moją empatię niekiedy było mi wręcz niedobrze, ale nie mogłam przestać czytać. Nie chciałam zostawiać Natalie samej, chociaż pewnie nie ma to większego sensu. Przeszłam z nią przez mnóstwo koszmarnych chwil i czuję, że jeszcze kiedyś wrócę do tej serii. Będzie to jednak za wiele, wiele lat. Na razie nie jestem gotowa, żeby przeżyć to wszystko od nowa. Mimo to kierunek, w którym zmierzają bohaterowie... To naprawdę bardzo dobra książka. 

Takie powieści trzeba umieć pisać. Trzeba mieć do tego odwagę. Będę śledzić dalszą twórczość Weroniki Ancerowicz. Czuję, że warto.

★★★★★★★☆☆☆

For Sure Not You // Weronika Ancerowicz // Westwood Academy // tom 1 // 25 stycznia 2023 // 333 strony // wydawnictwo NieZwykłe


Za książkę bardzo dziękuję TaniaKsiazka.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Co u Ciebie?

Copyright © Nasze życie ♥ , Blogger