[351] Zachcianek - Katarzyna Michalak

Tytuł: Zachcianek
Tytuł oryginału: Zachcianek
Autor: Katarzyna Michalak
Tłumaczenie: -
Seria: Słoneczna trylogia
Tom: 2
Data wydania: 28 maja 2015
Liczba stron: 368
Wydawnictwo: Literackie
Cena na okładce: 32,90
Jeśli czytaliście recenzje Poczekajki to wiecie, że Słoneczna trylogia to moja ulubiona seria tej autorki. Czytałam ją już w całości, jednak muszę przyznać, że chyba nigdy mi się nie znudzi. Ma  sobie coś takiego, że naprawdę nigdy nie mam jej dość.

Patrycja w końcu znalazła swojego księcia na czarnym koniu i jest szczęśliwa w nowym, trwającym już rok, związku. A przynajmniej się stara. Gabriel nie ma zamiaru spędzać z ukochaną wolnego czasu, a o ślubie i dzieciach może po prostu zapomnieć. Zmuszona jest siedzieć w dworku i tęsknić za swoją chatką, gdy Gabriel zajmuje się swoją pracą i znika na długie dni. Kobiecie brakuje towarzystwa, krowy, chatki, zoo. Sama już nie wie, czy chce do końca życia trwać w takim partnerstwie. 

Na horyzoncie pojawia się ponownie Łukasz, który pragnie odzyskać to, co stracił przez swoją głupotę i pogoń za pieniędzmi. Janka również ma do załatwienia zaległe sprawy i znowu pojawia się w życiu Gabriela i Patrycji, co tą drugą doprowadza do szewskiej pasji i sprawia, że zaczyna poważanie rozważać odejście.

Katarzyna Michalak tak doskonale pisze, że nie można oderwać się od czytania. Uwielbiam jej poczucie humoru, które zawsze rozbawia mnie do łez. Sytuacje, które tworzy są tak nieprawdopodobne, a przy tym realistyczne, że nie da się nudzić. Co jakiś czas chwytam za różne książki tej autorki, jednak jeszcze żadna, oprócz Bezdomnej,  nie dorównała, moim zdaniem, poziomem Słonecznej trylogii. Lekkość, z jaką jest ona napisana, wręcz wycieka z kartek i wpływa prosto do serca sprawiając, że nie można się nie uśmiechnąć. Jest to idealne lekarstwo na wszelkie problemy i gwarantuję, że od razu o nich zapomnicie. Żałuję, że nie mam przy sobie trzeciej części. Przydałaby mi się dzisiaj.Podoba mi się to, że tutaj żadna postać nie jest do końca dobra, ani do końca zła. Autorka tym razem pokazuje wszystkich w całkiem innym świetle, niż w Poczekajce. Tylko Patrycja pozostaje do samego końca sobą. Pokazuje to doskonale, że nie należy udawać kogoś, kim się nie jest, tylko po to, by się komuś przypodobać. Kiedy po raz pierwszy czytałam tę książkę nie zauważyłam tego przesłania. Byłam jednak dużo młodsza i nie doszukiwałam się jakichś głębszych znaczeń w książkach, które czytałam. Teraz jednak widzę to wyraźnie - nie wolno bać się być sobą, tylko wtedy znajdzie się prawdziwe szczęście.

Dlaczego jestem inna? Gorsza? Bo ośmielam się marzyć? Bo śnię?
Dlaczego mam iść drogą, którą idą wszyscy, którą wybraliście dla mnie wy? Moja własna jest zła?

Tak się akurat złożyło, że gdy czytałam Zachcianek byłam w małej wsi niedaleko mojego miasta. Spędziłam tam tylko dwa dni, wyruszyłam jednak na poszukiwanie tego szczęścia, które na swej drodze znalazła Patrycja. Szukałam spokojnych miejsc i cichych łąk. Nie jestem jednak stworzona do życia w takim miejscu. Jestem więc pewna, że powinnam gdzieś indziej szukać swojego miejsca. Tam za wolno płynie czas. Nie byłabym w stanie spędzać tak każdego dnia.


Muszę teraz jak najszybciej zdobyć kolejną część. Tęsknię już za Patrycją i jej Domem. Wiem, że po skończeniu całej trylogii ponownie czeka mnie książkowy kac, jednak nic nie mogę poradzić na to, że ciągnie mnie do Poczekajki. Przynajmniej tam spełniają się marzenia. A tego teraz naprawdę mocno potrzebuję. Cieszę się, że nastąpiło wznowienie tej serii - okładki są cudowne, a dzięki temu mogę ponownie przeżyć całą tę historię. Bo Słonecznej trylogii się nie czyta. Ją się przeżywa.

Ogólna ocena: 09/10 (wybitna)

Za egzemplarz bardzo dziękuję wydawnictwu Literackie!

Komentarze

 1. Tak jak w życiu nie ma ludzi całkowicie dobrych albo całkowicie złych. Być może dlatego książka wydaje się być taka realna. Słonecznej trylogii nie czytałam, ale Twoja recenzja bardzo mnie do tego zachęca!
  Pozdrawiam, Dakota // 97books.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Zdjęcia mnie urzekły ;) Kompletnie nie mogłam się skupić na lekturze recenzji :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Nominowałam cię do TAGu http://maniaczkawkrainieksiazek.blogspot.com/2015/08/tag-albo-albo.html Zapraszam do zerknięcia na pytania ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Szczerze mówiąc mam mieszane uczucia, bo fabuła i Twoja opinia baardzo zachęca, ale z drugiej strony czytałam kilka negatywnych komentarzy na temat tej autorki i sama już nie wiem. Chciałabym dać jej szansę i może zacznę właśnie od Słonecznej Trylogii :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli Poczekajka Ci się nie spodoba, to już nie masz po co chwytać za inne książki autorki :) Może jeszcze za Bezdomną, bo to całkiem inna, ale również cudowna, historia :3

   Usuń
 5. Moim zdaniem ,,Bezdomna" to najlepsza książka tej autorki. ,,Poczekajka" była fajna, ale bez szału, jednak zamierzam sięgnąć po kontynuację. Zdjęcia genialne! :D

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli przeczytałeś/łaś opinię prosiłabym o zostawienie komentarza :)