września 10, 2022

[68/2022] #BLOGUJEZTK: AMY MA JUŻ DOŚĆ // KELLY HARMS

Czekałam bardzo na tę książkę. Który książkoholik nie chciałby zatonąć w historii, gdzie główną bohaterką jest bibliotekarka? Miałam wysokie oczekiwania i nawet się nie zawiodłam, a to przy tych wygórowanych wymogach bardzo dużo. Zdziwiłam się jednak, że grupą docelową Amy ma już dość są kobiety starsze ode mnie, a nieubłaganie zbliżam się do trzydziestki.

Amy Byler, przepracowana bibliotekarka i porzucona mama dwójki nastolatków, potrzebuje odpoczynku. Kiedy więc zjawia się skruszony mąż i proponuje, że przez lato zaopiekuje się dziećmi, Amy ucieka z sielskiej Pensylwanii do szalonego Nowego Jorku.

Zazwyczaj rozsądna i obowiązkowa, nagle rzuca się w wir życia w mieście, które nigdy nie zasypia. Odkrywa świat wypełniony rozrywkami, kulturą i - za namową przyjaciółek - randkami w ciemno. Pewien przystojny bibliotekarz szybko podbija jej serce, a ona zatraca się w tej nieoczekiwanej intelektualno-miłosnej przygodzie.

Kiedy lato dobiega końca, kobieta musi podjąć niezwykle trudną decyzję: zagłębić się w nowym fascynującym rozdziale życia czy wrócić do tego, który porzuciła... Tymczasem nieoczekiwanie zderzają się oba te światy. Amy grozi bolesna utrata nie tylko marzeń, które w sobie pielęgnuje, ale przede wszystkim tego, co w życiu najcenniejsze.

Amy Byler to Kopciuszek współczesnego macierzyństwa. Nie pada w ramiona księcia, by uciec od życia pełnego trudów i zmagań, lecz... bierze jego kartę kredytową!

Odkąd mąż opuścił Amy kobieta musi sama utrzymać ogromny dom, siebie i dwójkę dzieci na powierzchni. Podziwiam ją. Odnalezienie się w nowej rzeczywistości na pewno nie było łatwe, a ona szybko znalazła pracę i rzuciła się w wir obowiązków. Poradziła sobie. Na jej miejscu bym się pewnie poddała i błagała męża o powrót. Jednak gdy spotyka go po trzech latach i dostaje od niego propozycje, że na jakiś czas zajmie się dziećmi... Nie dziwię się, że wcale nie chciała się na to zgodzić. Chociaż nasze sytuacje życiowe i wiek dzieci są diametralnie różne, udało mi się z nią utożsamić. 

Pokochałam dzieci Amy. Wpisy do pamiętnika Cori były czymś niesamowitym i umilały mi początek każdego rozdziału. Joe przypominał mi mojego starszego syna i patrzyłam na niego z sympatią i matczyną  troską. Trochę żałowałam, że Amy wyjeżdżając na wakacje od bycia mamą ograniczyła czytelnikom kontakt ze swoimi pociechami. Niemniej... rozumiem i trochę zazdroszczę. Możliwość odpoczęcia od bycia w ciągłym trybie czuwania jest bardzo pociągająca. Na chwilę obecną jednak nie zostawiłabym swoich dzieci na tak długo, więc z radością wczułam się w rolę Amy i przez chwilę odpoczęłam psychicznie.

- Nowy Jork jest jak szwedzki bufet - zauważa bez cienia sarkazmu. - I czy ci się to podoba, czy nie, wszyscy figurujemy w menu.

Śledzenie losów kobiety, która mając dzieci odważyła się postawić na siebie - chociaż nie do końca z własnej woli - było czymś odżywczym. Taka pozycja była mi bardzo potrzebna. Trzeba też oddać autorce honor, że bohaterowie prowadzą ciekawe dyskusje o książkach i zawód Amy nie jest wyłącznie zawodem.  Ona żyje literaturą i jest to tutaj niesamowicie ważne. Zdecydowanie must have dla książkoholiczek. 

Romans Amy nie jest może tak wciągający, jak powinien, ale być może z powodu naszej różnicy wieku i zgoła odmiennej sytuacji. Miałam jednak nadzieję, że w końcu się jej uda i chętnie przeczytałabym książkę o jej dalszych losach. Jestem pewna, że wrócę do tej historii za kilka - kilkanaście - lat, żeby przypomnieć sobie, że powinnam też postawić bardziej na siebie i moje potrzeby również się liczą. Już teraz mam zamiar o tym pamiętać. Amy ma już dość ma stałe miejsce w mojej biblioteczce.

Rozumiem, że można kochać to, co się ma, kochać swoje dzieci, swoje życie i przyjaciół i wciąż pragnąć więcej. Rozumiem, że nie ma nic złego w sięganiu po więcej - więcej miłości, więcej przyjaźni, więcej spełnienia - i pozostawaniu przy tym cudowną mamą. 

I każda mama powinna o tym pamietać. 

★★★★★★★★★☆

Amy ma już dość // Kelly Harms // 27 lipca 2022 // 384 strony // Książnica

Za książkę dziękuję księgarni Tania Książka!


1 komentarz:

Co u Ciebie?

Copyright © Nasze życie ♥ , Blogger