[41] Córka dymu i kości - Laini Taylor


Tytuł: Córka dymu i kości
Autor: Laini Taylor
Seria: Córka dymu i kości t.1
Premiera: 18 stycznia 2012 r.
Wydawnictwo: Amber
Format: 130 x 205 mm 
Liczba stron: 400Niebieskie włosy w kolorze lapis lazuli powiewają na zimnym wietrze Pragi. Stare miasto, pełne krętych uliczek w których łatwo się zgubić. Artyści, aktorzy i zabytki. A wśród nich ona jedna, inna. Jej szkicowniki są pełne potworów - pół ludzi, pół zwierząt i z błyskiem w oku mówi o tym, że jej włosy są naturalnie jaskrawoniebieskie, a wszystko co rysuje stało się naprawdę. Ale kto w to uwierzy?
Dziewczyna, o której nikt nic nie wie. Nawet ona sama.

Karou, bo to o niej mowa, to zwyczajna nastolatka, która wyróżnia się z tłumu głównie dzięki włosom i ciele pokrytym tatuażami. Chodzi ona do szkoły sztuk plastycznych w Pradze razem ze swoją najlepszą przyjaciółką Zuzaną. Ostatnio zakończyła związek z Kazimirem, nieco szalonym i niesamowicie przystojnym aktorem ulicznym, który doskonale wie o swojej urodzie. I potrafi ją wykorzystywać - dlatego próbuje odzyskać swoją dziewczynę i zamiast dać jej spokój zostaje... nagim modelem w jej szkole. Nie wiedział, że Karou jest inna od każdej dziewczyny, którą do tej pory spotkał i że nie ma ona zamiaru zostawić tej sytuacji w spokoju. Postanawia go wykurzyć w bardzo oryginalny sposób.

Świat Karou dzieli się na dwa miejsca - zwyczajne życie w Pradze i tajemnicze 'misje' dla Brimstone'a, którego dziewczyna nazywa Dealerem Marzeń. Sprzedaje on magiczne koraliki mogące spełniać życzenia. Jego walutą przetargową nie są jednak ani pieniądze, ani właściwe hasła, ani tym bardziej ludzkie dusze. Brimstone chce zębów. Ludzkich, zwierzęcych, każdych. W jego sklepie roi się od słojów pełnych przeróżnych rodzajów i kształtów. Dla tych najcenniejszych życzeń ludzie są w stanie zrobić różne rzeczy: rabować groby, wyrwać sobie wszystkie zęby, a nawet zabijać.
Dziewczyna jest jedynie posłańcem - jej misją jest przynoszenie zębów do sklepu. Nie wszyscy klienci Dealera Marzeń są wpuszczani do środka, nie wszystkie zęby są wymieniane u zainteresowanych, niektóre zęby są kupowane.
Stare miasto Pragi

Szczerze mówiąc z początku Córka dymu i ognia nie zachęciła mnie zbytnio - może ze względu na wszechobecne reklamy tej powieści (na okładce z przodu i z tyłu, od wewnętrznej strony na skrzydełkach i na pierwszej kartce, która zwykle jest pusta), ale mówiąc szczerze - zgadzam się z każdym słowem reklamy.
To naprawdę niesamowita książka łącząca elementy fantastyczne z klimatycznymi uliczkami Pragi. Napisana pięknym stylem, ciekawa i po prostu magiczna. Klimatu dodają też strony-przerywniki opowiadające z pozoru zupełnie inną historię. Świat jest przemyślany, książka trzyma w napięciu, a postacie fantastyczne są doskonałą częścią powieści. Każdy z bohaterów książki, jego przeszłość, charakter i zachowanie... Ma sens! I za to tą książkę uwielbiam. Wciągnęła mnie do reszty. A koniec... Po prostu zabójczy.

Polecam wszystkim - nie tylko nastolatkom, ale każdemu fanowi dobrej lektury.

Ogólna ocena: 10/10

Komentarze

  1. Bardzo, ale to bardzo zachęcająca recenzja :D Muszę w końcu się z tą serią zapoznać, bo to planuję już od jakiegoś czasu.

    OdpowiedzUsuń
  2. W końcu Mims! W końcu postanowiłaś coś dodać! <3 recenzja zaciekawiła mnie do tego tytułu, ale dziś wzięłam 3 książki z biblioteki... Kiedy ja to bd czytać?!! xD

    OdpowiedzUsuń
  3. Może uda znaleźć mi się w bibliotece.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli przeczytałeś/łaś opinię prosiłabym o zostawienie komentarza :)