[427] CZARNA SERIA: Na pokuszenie - PM Nowak

Tytuł: Na pokuszenie
Tytuł oryginału: Na pokuszenie
Autor: PM Nowak
Tłumaczenie: -
Seria: Komisarz Jacek Zakrzeński
i prokurator Kacper Wilk
Tom: 2
Data wydania: 2014
Liczba stron: 294
Wydawnictwo:  Czarna Owca
Cena na okładce: 29,99
Moja ostatnia przygoda z komisarzem Jackiem Zakrzeńskim była bardzo owocna. Z tego powodu wiedziałam już, że na pewno spotkam się z nim ponownie. Postanowiłam, że będę sobie ostrożnie dawkować jego przygody i czytać książki o nim raz w miesiącu. W styczniu zacznę Cokolwiek uczyniliście i będę miała nadzieję, że to nie będzie ostatni tom o Zakrzeńskim i Wilku. Ani żadnej rzeczy... zaskoczyło mnie lekko i miałam nadzieję, że podobnie będzie z Na pokuszenie

Na zebraniu spółki pewnej firmy dochodzi do nieoczekiwanego zgonu dyrektora finansowego. Oprócz niego w pomieszczeniu byli także inni i nikt nie widział, by ktokolwiek dosypywał coś do kieliszka denata. Zakrzeński sceptycznie podchodzi do stwierdzenia, że to trucizna była powodem śmierci, jednak sekcja zwłok nie pozostawia po sobie żadnych wątpliwości. W grę wchodzi cyjanek i to w dużym stężeniu. 

Pozostaje jedynie fakt, że każda z osób znajdujących się w pomieszczeniu ma alibi na moment nieoczekiwanej przerwy w zebraniu. Do sprawy zostaje również przydzielony prokurator Kacper Wilk, którego Jacek zna już z poprzedniego śledztwa. Są w kropce i doskonale o tym wiedzą. Czas ucieka, więc mężczyźni zaczynają krążyć po skomplikowanych relacjach łączących poszczególnych członków zarządu. Nic nie jest pewne oprócz tego, że to morderstwo doskonale dopasowało się do nieoczekiwanych zmian w planie spotkania... Czyżby zabójca po prostu skorzystał z okazji?

Od razu muszę się pochwalić, że doszłam do rozwiązania sprawy zabójstwa Oleńczuka przed Jackiem i Kacprem. Nie zepsuło mi to jednak przyjemności z lektury i przyznam, że PM Nowak naprawdę nieźle poradził sobie z tą zagadką. Choć znałam już jej zakończenie i tak z zainteresowaniem śledziłam przebieg fabuły. Pojawił się jednak wątek, którego nie rozgryzłam do samego końca, więc autor i tak miał asa w rękawie dla tych sprytnych czytelników.

Bohaterowie nabierają koloru. Jacek Zakrzeński dalej kryje się za swoją maską i ma słabość do kobiet, jednak widać lekką zmianę od Ani żadnej rzeczy.... Największym zaskoczeniem jest tutaj Kacper Wilk, którego inteligencja jest już znana dzięki temu, że rozwikłał on poprzednią sprawę. Tutaj też łączy wątki jak mój ulubieniec, Sherlock Holmes. Mimo to nie on jest moim ulubieńcem, tylko szorstki i specyficzny Jacek. Nie należy on do tych postaci, które zawsze mają rację. Wręcz przeciwnie. Ciągle pakuje się w jakieś problemy i nie myśli o konsekwencjach swoich czynów. Przypomina mi postać detektywa Ravna z książek Michaela Katza Krefelda, do którego też pałam ogromną sympatią. 

Autor bardzo szczegółowo opisuje nam przebieg wszystkich wydarzeń, co trochę spowalnia całą akcję, ale wcale nie przeszkadza i nie sprawia, że czytelnik zaczyna się nudzić. Wchodzimy w psychikę ludzi sukcesu, którzy każdego dnia obracają ogromnymi pieniędzmi i poznajemy mechanikę działania ich rządnych finansów umysłów. PM Nowak dobrze radzi sobie z ciągłymi zmianami i widać, że nie działa schematycznie. Już samym tego dowodem są relacje Jacka i Kacpra, którzy - wbrew wszelkim domysłom - wcale nie są najlepszymi przyjaciółmi i nawet nie zbliżają się do tego. Różnią się jak ogień i woda i nie jest im pisane wspólne spędzanie czasu poza pracą. 

Jestem naprawdę wielką fanką kryminałów, więc nic dziwnego, że wciągnęłam się w tę sprawę, jak i tą z Ani żadnej rzeczy.... PM Nowakowi może i daleko do Arthura Conan Doyle'a, jednak z pewnością niejednej osobie może skutecznie umilić kilka godzin swoimi książkami. Czyta się je szybko i przyjemnie, więc są idealne dla tych, którzy nie lubią krwawych historii rodem ze skandynawskich i duńskich powieści. Opisy ciał nie są nachalne i szczegółowe, nie sprawiają, że czytelnik krzywi się z obrzydzenia. Nie wszyscy lubią, kiedy autor wsadza łopatą do ich głowy obraz zakrwawionego denata z nożem wbitym prosto w serce i kilkoma obciętymi kończynami. U Nowaka nie musicie się tego obawiać, a żadne koszmary Wam nie straszne. Gwarantuje. Możecie zaś spędzić miło czas rozwiązując zagadkę pozornie bez żadnego wyjaśnienia.

Ogólna ocena: 07/10 (bardzo dobra)

Za egzemplarz bardzo dziękuję wydawnictwu Czarna Owca!

Komentarze

  1. Nie dla mnie :D
    Pozdrawiam serdecznie ;)
    http://ravenstarkbooks.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli przeczytałeś/łaś opinię prosiłabym o zostawienie komentarza :)