maja 15, 2022

[50/2022] #BLOGUJEZTK: AFERA NA TUZIN RYSIÓW // ANETA JADOWSKA

Ten miesiąc jest dla mnie genialny czytelniczo. Uwielbiam Anetę Jadowską właśnie za stworzenie postaci Nikity. Dziewczyna z dzielnicy cudów i reszta tomów to była niesamowita przygoda, a gdy pojawiła się zapowiedź Afery na tuzin rysiów i Kronik sąsiedzkich... Nie wiem, czy widzieliście kiedyś kogoś tak szczęśliwego. 

Idealne dla kobiety, która poluje na potwory. Nikita, do niedawna członkini Zakonu Cieni, próbuje sobie poukładać życie od nowa i znaleźć dla siebie miejsce w tkance miasta, które uważa za swoje. Interes rozkręca się powoli – o wiele więcej osób szuka zabójczyni, niż najemniczki ze świeżo odnalezionymi skrupułami. Najnowszy zleceniodawca nie chce, by zabijała... No, może tylko tych, którzy porwali jego tatusia i wujków. Sześcioletni ryś Michaś, sąsiad Nikity, uważa ją za najfajniejszą osobę na świecie i wierzy, że na pewno zdoła odnaleźć jego zaginioną rodzinę. A Nikita jest gotowa przetrząsnąć Warsa i Sawę, byleby nie zobaczyć zawodu w oczach Michasia. Nadciąga wiosna z magicznymi czkawkami, zrozpaczona wiedźma powietrza – żona jednego z zaginionych – trzęsie całym miastem, a porwani zmiennokształtni mają coraz mniej czasu... Nikita i Robin ruszają do akcji. W co wplątała się rodzina Rudeckich? Ile tak naprawdę wiemy o naszych sąsiadach? I jakie demony przyjdzie obudzić Nikicie, by nie zawieść małego rysia? Zło nigdy nie zakradło się aż tak blisko domu.

Nikita w tej książce jest jeszcze lepszą bohaterką. Widać, że styl Anety Jadowskiej się rozwinął jeszcze bardziej i Aferę na tuzin rysiów czyta się doskonale. Sama Nikita bardzo rozwinęła się od pierwszego tomu Cyklu i Nikicie i cieszę się, że idzie wszystko w dobrym kierunku. Zdziwiłam się trochę, że berserk tutaj bardzo się wycofał i nie skupiamy się już na ich relacji. Podobnie jest z Robinem. Wypracowali już sobie wspólny ekosystem i są w nim szczęśliwi. Przyszedł czas, by Nikita nawiązała relacje z kimś innym. I tutaj pojawia się mały Michaś i jego rodzina. 

Potwory łatwiej tolerować, kiedy są potrzebne. Potem najlepiej, żeby szybciutko zniknęły.

Porwanie rysi wydawało mi się być marnym tematem na książkę, a okazało się być czymś genialnym. Poszukiwania Nikity wciągnęły mnie bez reszty. Trzymałam kciuki, by - dla Michasia - odnaleźli się zdrowi. Uwielbiam Anetę Jadowską za jej kreatywność. Uniwersum, które stworzyła, daje milion różnych możliwości i jeśli kiedyś uda mi się napisać książkę chciałabym też mieć tak szeroko otwarte drzwi. 

Bardzo lubię książki z wątkiem romantycznym, więc takie, które wciągają mnie bez reszty, a romansu się w nich nie uświadczy, są po prostu ponad skalą. Żałowałam, że Afera na tuzin rysiów skończyła się tak szybko. Gdy lepiej poznaliśmy rodzinę Rudeckich okazała się ona być czymś tak cudownym, że chciałam kupić dom w ich okolicy. Magiczna czkawka jest trochę przerażająca i musielibyśmy pozbyć się psów, ale byłabym skłonna do poświęceń.

Bawiłam się tutaj świetnie. Lato to idealna pora, by rozpocząć swoją przygodę z Nikitą i z Jadowską. Są to bardzo lekkie książki, ale pełne przygód, emocji i rozrywki. Wars to okropne miejsce, ale gdy już się człowiek - albo i nie - w nim zakorzeni, to nie może go opuścić. Fabuła Afery na tuzin rysiów tylko to potwierdza. 

Rozczarowałam się jednak pewną kwestią, o której nie mogę Wam powiedzieć, by nie zdradzić Wam zakończenia. Domyśliłam się czegoś, co było tak bardzo widoczne na pierwszy rzut oka, że nie mogę wybaczyć Nikicie, że nie zauważyła. Pomachała nam przed nosem i udało mi się to złapać. Przez resztę książki trzęsłam się z nerwów, że nasi bohaterowie tego nie widzą. Uh, okropne uczucie. Mimo to jestem tak bardzo zakochana w Kronikach sąsiedzkich, że jestem w stanie o tym zapomnieć. Dajcie mi już Próby ognia i wody.

★★★★★★★★★☆

Afera na tuzin rysiów // Aneta Jadowska // Kroniki sąsiedzkie // tom 1 // 27 kwietnia 2022 // 432 stron // wydawnictwo SQN

Za książkę dziękuję księgarni Tania Książka!

Zobacz inne książki fantastyczne tutaj

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Co u Ciebie?

Copyright © Nasze życie ♥ , Blogger