października 02, 2022

[71/2022] #BLOGUJEZTK: JAK MÓWIĆ, GDY DZIECI NIE SŁUCHAJĄ. MARUDZENIE, KŁÓTNIE, HISTERIA, BUNT I INNE WYZWANIA DZIECIŃSTWA // JOANNA FABER, JULIE KING

Jeśli macie w domu dziecko, które na wszystko reaguje nerwowo, krzyczy, płacze i do tego jest jeszcze wysoko wrażliwe... Potrzebujecie tej książki. Pierwszy rok życia Leona był czymś drastycznym. Musiałam przywyknąć do braku snu, awantur o drzemki, krzyków dosłownie o wszystko. Teraz ma cztery lata... i jest jeszcze gorzej. Poranki przypominają bitwę pod Grunwaldem, a później nie jest lepiej. Jeśli powiem, że płacze dosłownie o wszystko i buntuje się nawet przed samym sobą... Nie skłamię. 

W znanej i niezwykle cenionej przez rodziców serii książek, ukazuje się kolejny tom poświęcony komunikacji z dziećmi. W teorii wszystko jest jasne, tylko praktyka często rozmija się z teorią. Autorki poradnika–po kilkudziesięciu latach współpracy z rodzicami, nauczycielami, pedagogami – przedstawiają w książce niezbędne narzędzia, jak poradzić sobie z nieuniknionymi konfliktami pomiędzy dorosłymi i dziećmi. Część pierwsza książki to jak zwykle praktyczne (również rysunkowe) wskazówki, jak zachowywać się w sytuacjach konfliktowych dorosłych z dziećmi, i to począwszy od przedszkolaków, a na nastolatkach skończywszy. Każdy rozdział kończy się praktycznymi ćwiczeniami. W części drugiej autorki poruszają trudne tematy dotyczące komunikacji międzypokoleniowej, o których poruszenie prosili czytelnicy. Prezentują historie z życia wzięte i na ich podstawie próbują znaleźć odpowiedzi na pytania dotyczące najtrudniejszych wyzwań, jakie postawiły przed dorosłymi dzieci.

Książka bardzo pomocna dla każdego dorosłego, który ma kontakt z dziećmi.

Jak mówić, gdy dzieci nie słuchają to książka, która nareszcie dała mi narzędzia do kształtowania Leona. Już nie muszę powtarzać do znudzenia i błagać o każdą skarpetkę. O ile mam w sobie wystarczająco dużo cierpliwości, by te wskazówki zastosować. Nie ma co się oszukiwać. Dzieci wyprowadzają z równowagi. Trzeba być chyba świętym, by nie trząść się z nerwów słysząc nie będę tego jadł! na temat jogurtu, które dziecko same w sklepie wybrało, zapłaciło za niego i wyjęło z lodówki, po czym bez spróbowania odmawia jedzenia. 

Twoje dziecko może być głodne, zmęczone lub przytłoczone i dlatego nie współpracuje: trzeba zaspokoić podstawowe potrzeby - jedzenia, snu i odpoczynku.

Autorki tak doskonale oddają rzeczywistość rodzicielstwa, że łatwo dostosować do siebie większość sytuacji. W pierwszej części książki dostajemy nawet komiksy, żeby lepiej przyswoić informacje. Sprawdzi się to idealnie w przypadku opornych tatusiów, którzy nie mają zamiaru marnować czasu na czytanie. Robiłam zdjęcia i podsyłałam je Maćkowi, a on grzecznie je czytał. Zastosowanie tego w rzeczywistości jednak to coś innego. Wymaga to naprawdę ciężkiej pracy. Zaciśniętych zębów. Otwartego umysłu.

Zauważyłam tutaj sporo błędów, które popełnili moi rodzice i to, jak na mnie to wpłynęło. Chciałabym uniknąć tego wszystkiego, ale mój poziom cierpliwości jest już krytycznie niski i ciężko mi przypominać sobie o radach autorek i akceptowaniu uczuć Leona. Wielka szkoda, że Jak mówić, gdy dzieci nie słuchają nie pojawiła się wcześniej. Bylibyśmy teraz o wiele szczęśliwsi. Oboje. Nie jest za wcześnie, by sięgnąć po tę pozycję. Nigdy też nie jest za późno, bo dowiadujemy się tutaj też dużo o nastolatkach i rozmowach z nimi. Zaznaczyłam sobie te rozdziały i już boję się momentu, gdy będę musiała do nich wrócić. Leon przeczołga mnie jeszcze wielokrotnie.

Jestem pewna, że muszę w swojej kolekcji mieć również inne książki autorek. Już z tej jednej wyciągnęłam tak dużo wiedzy, że czuję się przepełniona siłą i chęcią do naprawy relacji moich i Leona. Zobaczymy, co z tego wyniknie. Ten poradnik jednak mogę Wam polecić z całego serca. 

★★★★★★★★★☆

Jak mówić, gdy dzieci nie słuchają. Marudzenie, kłótnie, histeria, bunt i inne wyzwania dzieciństwa // Joanna Faber, Julie King // 07 września 2022 // 432 strony // wydawnictwo Media Rodzina

Za książkę bardzo dziękuję księgarni Tania Książka!

Zobacz inne poradniki tutaj!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Co u Ciebie?

Copyright © Nasze życie ♥ , Blogger