poniedziałek, 30 listopada 2015

[418] Wybrana - Naomi Novik

Tytuł: Wybrana
Tytuł oryginału: Uprooted
Autor: Naomi Novik
Tłumaczenie: Zbigniew A. Królicki
Seria: -
Tom: -
Data wydania: 25 sierpnia 2015
Liczba stron: 512
Wydawnictwo: Rebis
Cena na okładce: 39,90
Po raz pierwszy z Naomi Novik spotkałam się, gdy byłam bodajże w podstawówce, ewentualnie rozpoczynałam gimnazjum. Mile wspominam lekturę cykl Temeraire, więc z ogromną chęcią sięgnęłam po Wybraną nie bardzo wiedząc, czego się spodziewać. Nie czytam opisów z tyłu książek z obawy przed zbyt dużym napływem informacji, więc za wszystko chwytam naprawdę w ciemno. Znałam już Naomi Novik jednak przez myśl mi nie przeszło, że Wybrana stanie się jedną z moich ulubionych książek. 

Agnieszka mieszka w małej wiosce w Polnii, zaraz obok granicy z Rusją. Cieszy ją każdy podmuch wiatru, uwielbia płynącą przez dolinę rzekę i zabawy w lesie. Wie, że niedaleko czai się Bór pełen magicznych stworzeń, które zagrażają bezpieczeństwu ludzi i wypełniony po brzegi złem. Mimo to nie boi się, gdyż ich ziem strzeże Smok. Jest to czarodziej, który żyje w odosobnieniu i pojawia się tylko wtedy, gdy jest to konieczne. 

Raz na dziesięć lat przybywa tylko po to, by zabrać jedną dziewczynkę, w wieku siedemnastu lat, po to, by służyła mu w jego wieży. Tym razem w tym gronie znajduje się także Agnieszka, jednak nie musi się ona obawiać, że zostanie wybrana. Smok kieruje się swoimi kryteriami i zawsze decyduje się na tą, która ma w sobie coś wyjątkowego: urodę, inteligencję lub talent. Siedemnastolatka jest wręcz magnesem na wszelkie plamy i rozdarcia. Nie potrafi usiedzieć w spokoju i porządku, a na pewno nie tego oczekuje czarodziej po swojej służącej. 

Mimo to fakt, że ten dzień się zbliża, bardzo ją smuci. Wszyscy wiedzą, że Smok zdecyduje się na Kasię, najlepszą przyjaciółkę Agnieszki. Jest piękna i potrafi praktycznie wszystko, przez co musi być doskonałym wyborem. Okazuje się jednak, że tym razem wszystkie jego upodobania muszą zostać zepchnięte w kąt. 

Dziwią Was polskie imiona przeplatające się w tej historii? Matka Naomi Novik pochodzi z Polski, więc ta wychowała się na naszych bajkach i doskonale to widać w Wybranej. Bór pełen jest magicznych postaci, które możemy mgliście kojarzyć z czasów dzieciństwa. Główni bohaterowie tej powieści również wyróżniają się na tle innych. Agnieszka, odważna i zdeterminowana, wręcz przyciąga do siebie kłopoty. Potrafi jednak postawić na swoim, co niesamowicie irytuje Smoka, perfekcjonistę. Czarodziej najbardziej przypadł mi do gustu. Sceptyczny, ironiczny, wiecznie niezadowolony. Uwielbiam takich mężczyzn w książkach i nie odstraszył mnie nawet jego wiek. 

Autorka postawiła bardzo cienką granicę między rzeczywistością, a baśnią. Spotykałam się już z książkami, które korzystały z tych motywów, jednak nie jest to zbyt łatwe. Napisana przez Naomi Novik historia jest pełna magii, niebezpieczeństw i trzyma w napięciu. Powrót do prawdziwego życia po tej lekturze nie był łatwy i zdecydowanie niechciany. Mogłabym czytać i czytać i czytać... Z tego co wiem jest to powieść jednotomowa, co trochę mnie smuci. Przywiązałam się do Agnieszki i do Smoka. Mogłabym siedzieć zamknięta z nimi w wieży do końca życia. 

Nie chcę być rozsądna! - powiedziałam, przerywając ciszę, która zapadła w sali. - A przynajmniej jeśli to oznacza, że mam przestać kochać ludzi. Czy jest coś poza ludźmi, dla czego warto trwać?

Fabuła jest naprawdę nieprzewidywalna, choć momentami można domyślić się, co zdarzy się za zakrętem. Zakończenia się na pewno nie spodziewałam, podobnie jak tego, ile śmierci przewinie się przez Wybraną. Podziwiam autorkę za to, co stworzyła. Świat tej książki jest jak z każdej baśni - różnorodny. Tu nie ma tylko dobra, jest też i zło gotowe w każdej chwili zaatakować. Naomi Novik tak dobrze operuje słowem, iż do teraz mam w głowie obraz doliny i wieży stojącej w oddali. Dopiero wyszłam z tej historii, a już mam ochotę do niej powrócić. I zrobię to na pewno nie raz. Kiedy zobaczyłam, że połknęłam pięćset stron w cztery godzinki byłam trochę zdziwiona. Czytam szybko, jednak wartka akcja i magia jeszcze przyspieszyły ten proces.

Nie mogę nie wspomnieć o wydaniu, które jest po prostu cudowne. Niesamowicie przyciąga wzrok i choć jest w jedynym kolorze, którego nienawidzę, muszę przyznać, że grafikowi, który ją tworzył należy się uznanie. Cieszę się też, że została wydana w twardej okładce. Mam pewność, że chociaż będę ją często brać do ręki nic jej się nie stanie i zawsze będzie się cudownie prezentować. Stanie na półce z moimi ulubionymi książkami, a Agnieszka i Smok zawsze będą już mi towarzyszyć. Mogłabym się tak zachwycać ciągle i dalej, jednak myślę, że nie będę marnować Waszego czasu, który powinniście przeznaczyć na to, by poznać Wybraną i pokochać Smoka.

Ogólna ocena: 10/10 (arcydzieło)

Za egzemplarz bardzo dziękuję wydawnictwu Rebis!
 

2 komentarze:

 1. Dużo dobrego słyszałam o tej książce. Na pewno kiedyś ją przeczytam, bo zapowiada się cudownie :)
  Pozdrawiam.

  houseofreaders.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest najcudowniejsza na świecie <3

   Usuń

Jeśli przeczytałeś/łaś opinię prosiłabym o zostawienie komentarza :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...